Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейските дни на развитието набелязват мерки за борба с бедността

| обновено на 18.06.19 в 15:38

„Изграждането на свят, който не изоставя никого“ е мотото на започващите в Брюксел Европейски дни на развитието 2019.

Сред водещите теми в 13-ото издание на форума са справянето с бедността и неравенствата в света, борбата с климатичните промени и постигането на устойчиво развитие. По данни на ООН за миналата година около 1 милиард и 300 милиона души в света живеят в бедност, като близо половината от тях са деца. А над 780 милиона души разполагат с по-малко от 2 долара на ден.

Ето защо целта на Европейските дни на развитието 2019 е да се набележат мерки за подобряване на икономическото развитие в районите, засегнати от бедност.

Своят опит в тазгодишното издание на глобалния форум ще обменят 8 хиляди участници от 150 страни, включително държавни ръководители, експерти и млади лидери от страни като Нигерия, Гана и Филипините.

Пред „Хоризонт“ Карло Анхелес от Перу, който работи с правителството за повишаване на жизнения стандарт в страната, равенството между половете и опазването на околната среда, определи финансирането като основно предизвикателство за постигането на целите:

„Необходими са около три трилиона долара за внедряването на целите за устойчиво развитие в света. В развиващите се страни всяко правителство може да си позволи финансиране на стойност не повече от 25% от брутния си вътрешен продукт. В моята страна тази сума е 20 млрд. долара годишно, която правителството дава за доставката на стоки и услуги“, обясни той.

По думите му това означава, че „ако ние направим процесите по снабдяване сигурни, тогава бихме могли да си осигурим финансиране за устойчиво развитие“.

„Ако успеем да съчетаем придобиването на всяка стока и услуга със социалните, икономическите и парламентарни цели, то тогава бихме имали огромна възможност за финансиране на дейности, свързани с ускоряването на устойчивото развитие. И точно това ние правим в Перу“, каза Анхелес.

Икономиката в Перу е определяна като една от най-бързо растящите в Латинска Америка. Въпреки това страната продължава да се бори с бедността, корупцията и неравенствата, в това число и между половете.

По думите на Карло Анхелес жените в Перу имат 4 пъти по-малко време от мъжете за кариерно развитие.

„В развиващите се страни като моята, неравенството между половете струва около 1 млрд. долара годишно. Интересното е, че това неравенство започва у дома. Това показва национално проучване от 2018. Жените имат 4 пъти повече неплатен труд у дома, отколкото мъжете, който включва грижи за децата, болните и домакинството.

Седмично жените отделят по 24 часа за този неплатен труд, докато мъжете едва 6 часа. Това означава, че дамите в Перу имат един ден по-малко на седмица за кариерно развитие. За да се справим с това полово неравенство, трябва да идентифицираме къде се случва, защо се случва и да помислим как да го решим в национален мащаб.“

Карло Анхелес посочи какви са очакванията от започващия днес глобален форум по отношение на амбициозните цели, които си е поставил:

„Моите очаквания от Европейските дни на развитието са да бъдат намерени решения за ключови области от устойчивото развитие за по-добро прилагане на целите му, както и да обменим опит с останалите млади лидери по отношение на техните практики в собствените им страни.“

Целия репортаж може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приключиха консултациите при президента за избор на служебен премиер

Със среща със заместник-председателите на Сметната палата Горица Грънчарова-Кожарева и Тошко Тодоров приключиха консултациите при президента, свързани с процедурата по избор на служебен премиер. На излизане от президентството Тошко Тодоров каза, че има по-подготвени за поста и определи като "недоразумение", че техните позиции са в списъка, от който..

публикувано на 29.03.24 в 17:09
Лидерът на Демократичната юнионистка партия (ДЮП) Джефри Доналдсън.

Лидерът на северноирландската ДЮП подаде оставка заради обвинение в сексуално насилие

Лидерът на северноирландската Демократична юнионистка партия сър Джефри Доналдсън подаде оставка след обвинения в сексуално насилие. Политикът и 57-годишна жена, обвинена в съучастничество, са били арестувани в четвъртък и разпитвани, преди да им бъдат повдигнати обвинения, а следващия месец ще бъдат изправени пред съд. В изявление на..

публикувано на 29.03.24 в 17:01

Сигнал за бомба опразни търговски център в София

Няма намерени съмнителни предмети при проверката на търговския център в София, намиращ се на кръстовището на бул. "Ал. Стамболийски" и ул. "Опълченска", за който беше подаден сигнал за бомба по-рано днес.  От СДВР съобщиха, че екипите на полицията са претърсили помещенията на мола.  Заради сигнала, подаден на електронна поща, се наложи..

обновено на 29.03.24 в 16:56
Църквата

Храмът във Велико Търново чака година и половина подпис от МК, за да стане паметник на културата

Близо година и половина отне на Министерството на културата за подпис, с който беше изправена половинвековната грешка и църквата "Свети Николай" на майстор Колю Фичето във Велико Търново получи полагащия ѝ се статут на паметник на културата от национално значение.  Това е важно, за да може по-бързо да бъдат намерени нужните четири милиона лева за..

публикувано на 29.03.24 в 16:55

Омбудсманът възрази срещу намерението на МОН за такса за второ явяване на матурите

Омбудсманът Диана Ковачева възрази остро срещу намерението на Министерството на образованието и науката да въведе такса за повторно явяване на матура за повишаване на оценката.  Идеята е залегнала в наредбата за оценяване на резултатите от обучението на учениците, качена за обществено обсъждане.  За повишаване на оценката от матурата ще се плаща..

публикувано на 29.03.24 в 16:34
Герхард Шрьодер

Шрьодер смята, че приятелството му с Путин може да помогне за спиране на войната с Украйна

В едно от редките си интервюта бившият канцлер на Германия Герхард Шрьодер защити приятелството си с президента на Русия Владимир Путин и поиска преговори за прекратяване на войната в Украйна.  Пред германската агенция DPА той заяви, че Германия и Франция трябва да подновят опитите да се намери примирие между Русия и Украйна.  Герхард Шрьодер все още..

публикувано на 29.03.24 в 16:33

Възобновяват строителните работи по АМ "Хемус"

С началото на строителния сезон се възобновяват активните строителни работи в участъка от Боаза до пътния възел "Дерманци" на магистрала "Хемус". За продължаване изграждането на аутобана са осигурени над 233,6 млн. лв. от републиканския бюджет. За участъци 1, 2 и 3 са подписани тристранни споразумения между Агенция "Пътна инфраструктура",..

публикувано на 29.03.24 в 16:27