Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Робот в Израел „вижда“ узрелите домати и ги бере

За всички, които с носталгия си спомнят за студентските бригади, когато цял месец беряхме домати из българските полета, имам една лоша новина. В Израел вече е създаден робот, който не просто бере домати, а може да „види“ дали са узрели или развалени,  да отдели изгнилите, да набере само червените. Това бе една от иновациите представена на най-голямото израелско селскостопанско изложение „АгриИзраел“ 4.0.

Недостиг на обработваема земя, липса на работна ръка, увеличение на населението на Земята, липса на питейна вода, устойчивост на  болестите и вредителите на химическите препарати, с които ги третират, както и високите изисквания на потребителите за екологични и качествени храни. Всичко това поставя  достиженията на науката в полза на селското стопанство. Не става въпрос за селскостопанската наука, която и така е водеща в Израел, а за високите компютърни технологии, изкуствения интелект, космическите технологии, защото и сателитите имат за задача да следят за реколтата.

Затова интересът към иновационните технологии и тази година бе голям, обясни д-р Михал Леви, завеждаща отдел иновации в министерството на земеделието на Израел.

„Израелските иновации могат да помогнат на много места по земята. Те помагат за  богати реколти с малки капиталовложения: по-малко вода, по-малко торове, по-малко работни заплати. За това тази година пристигнаха 300 селскостопански специалисти от 40 държави на нашето изложение. За първи път не го правим в зала за изложения, а водим гостите направо във фермите, в  полетата и лозята, а също във винзаводите. Считаме, че срещите лице в лице не само между специалисти, а  с работниците е по-важна. Всички изобретения могат да се видят, да се види  как работят на полето или във фермите. Позволяваме на гостите ни да подкарат новите машини и съоръжения, да поработят с тях. Дадохме да задействат дори дроновете и роботите, които се грижат за селското стопанство. Изглежда сложно, а е лесно за ползване“, каза д-р Михал Леви.

Механична ръка, монтирана на тясна кола, която се управлява дистанционно , представлява робота за бране на домати. Сензор сканира всяко растение. Машината се използва не само в последната фаза - събирането на реколтата. Тя минава за пръв път, когато трябва да се провери дали пчелите са опрашили добре растенията. Ако  е необходимо роботът доопрашва. След това машината се използва когато трябва да се оформят редовете растения.

В началото фотографиите са се предавали в център, където работниците са преценявали как точно да се действа. Вече е включен изкуствен интелект. Той взима решенията. В зависимост от наличието на вредители или липсата им, той решава дали и колко да се пръска.

И накрая при узряването на реколтата машината определя кои домати са за кошчето и кои са узрели, за да бъдат откъснати и подредени в щайгите, които сама носи. За сега , такава машина е подходяща само за парници и само за домати. Работи се за доусъвършенстването ѝ за работа на открито.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33