Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В граничното село Мандрица показаха предпремиерно филма „3D Dogs“

Лентата е заснета изцяло с натурщици в автентична обстановка и ни връща 30 години назад

4
Снимка: Гавраил Гавраилов

На 6 юли в Пловдив е премиерата на едночасовия филм „3D Dogs“.

Първата публична прожекция обаче се състоя в село Мандрица, където е заснет. 

Селото се намира на два километра от гръцката граница в Източните Родопи и на десет от Ивайловград. Там живеят 18 баби, двама дядовци и сезонните летовници.

"Селото е много автентично. Известно е с това, че там живее албанско население от близо четири-пет века, православни християни. Може да видите много интересни кирпичени къщи", разказа в предаването "Закуска на тревата" Димитър Шопов.

Екипът решава предпремиерната прожекция на филма да се състои именно в Мандрица, където е заснета лентата, защото "така е редно". 

"Това е един провинциален, локален проект, независим проект. Трябва да започнем от Мандрица“, подчерта Шопов. 

Местни хора са били натурщици по време на снимките. Във филма не участват професионални актьори. 

„Аз с актьори не мога да работя. Работя само с натурщици. И те бяха принудени да играят. Просто нямаха избор“, разказа още Димитър Шопов, който обясни, че "бабите във филма са много автентични" и са точно тези, които помни от своето детство.

Основните персонажи са пет момчета на възраст между 7 и 10 години. Как са се превъплътили в образи на деца от друго време?

„Аз също си мислех, че ще е много трудно за постигане, обаче бекграундът, мястото... то е спряло времето там. Ние сме в едно друго време в Мандрица. И самите деца си бяха онези деца, които аз помня. Там няма интернет. Аз си мислех, че ще е малко странно да ги върна 30 години назад, обаче те с лекота се справиха. Игрите, които трябваше да проиграят, които не са познавали – беше им супер интересно.“

„3D Dogs“ са серия дъвки. Филмът е наречен на тях, защото те отключват и заключват цялата фабула. Около тях се заплита криминална драма, в която се забъркват иманяри, английски заселници и местната мутра. 

Филмът е донякъде социален експеримент, защото е заснет с много нисък бюджет и изцяло с помощта и гостоприемството на местното население, което осигурило храна и подслон на екипа, стана ясно от думите на режисьора и сценарист Димитър Шопов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ела и ти" - каузата хора с увреждания да излизат сред природата

Фондация "Ела и ти" помага на напълно неподвижни или трудно подвижни хора да достигнат до различни кътчета в природата. Тези хора прекарват ежедневието си между четири стени. Така стигат до места, до които не биха могли да достигнат дори с помощта на свои близки, коментира в интервю за БНР Гергана Дойчинова от фондацията. Едва 25-30% от..

публикувано на 22.03.24 в 10:28

Защо книга на френски лингвист разсърди британците?

" Английският език не съществува,  това е просто лошо произнасян  френски ",  така е озаглавена новата книга на известния френски лингвист Бернар Черкилини. Книгата на колоритния френски лингвист предизвика реакции на Острова. В статия, посветена на книгата, "Таймс" написа: "Малцина биха отрекли, че английският е завладял света. Но..

публикувано на 20.03.24 в 12:51
Село Брадвари - празника Невруз

Ритуалите на алианите на пролетния празник Невруз в село Брадвари

Алиани посрещнаха пролетта в силистренското село Брадвари с празника Невруз , а кукери гонеха злите сили на Сирни Заговезни – Денят за прошка – в Айдемир.  И едните и другите прескачат огън за здраве и благодат.  И едните и другите посрещат пролетта и поставят началото на новата стопанска година.  Като алиани у нас се определят около 50 000..

публикувано на 20.03.24 в 10:08

В памет на патриарх Неофит, за прошката с отец Дончо Александров

Вие сте с рубриката „Духовен поглед“. Аз съм Румяна Иванова. Светла е паметта на Българския патриарх Неофит. Той е изключителна личност, създаден за патриарх. И след като премина от този свят, продължава да проповядва със спомените ни и с делата си. Спомням си първата ни среща. През пролетта на 1992г. светейшият патриарх Неофит беше декан на..

публикувано на 20.03.24 в 09:24

Илияна – Косара Колева, жертва на домашно насилие помага на жени като нея да излязат от кризата

Над 500 жени, деца и мъже, жертви на насилие или трафик, са потърсили и получили подкрепа в последните четири години в общинския кризисен център „Търновград“. В момента социалните работници, психолозите и терапевтите в този център във Велико Търново се грижат за две майки и техните шест деца, които са били жертви на домашно насилие, и за още..

публикувано на 18.03.24 в 09:19
Мира Сефанова

Жертва на домашно насилие помага на ромски деца

Житейските трудности някои хора приемат като проклятие, наказание от съдбата и негодуват срещу тях. За други обаче те са предизвикателства, справянето с които ги прави по-силни и по-упорити. Мира Стефанова е преживяла много за крехката си възраст. Омъжена твърде рано, станала майка на две деца , когато все още самата тя е дете,..

обновено на 17.03.24 в 13:05

УНИЦЕФ създава специални дигитални обучителни центрове за децата от Украйна

На училище в Украйна – какво да правим, ако попаднем на мина Всяко дете има право на образование – с тази мисия Деймиън Ренс от УНИЦЕФ пристига в Киев около десет месеца след началото на пълномащабната война на Русия срещу Украйна. Съвместно с ресорното министерство организацията полага усилия да осигури максимално добро образование на..

публикувано на 16.03.24 в 13:20