Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родители на деца с онкохематологични заболявания ще протестират на 11 юли

От НПО настояват за по-лека процедура за финансиране на лекарства, неразрешени за употреба у нас

Университетска специализирана болница за активно лечение по онкология, гр. София
Снимка: УСБАЛ по онкология град София

От Сдружението на децата с онкохематологични заболявания настояват да се улесни процедурата, по която се получава разрешение за финансиране на лекарства, неразрешени за употреба у нас от Комисията за лечение на деца към Здравната каса. Искането се отправя към Министерството на здравеопазването от родители на децата с онкохематологични заболявания. На 11 юли организацията планира протест пред министерството.

"Целта на протеста е най-после да бъде достигнато трайно решение по въпроса с осигуряване на всички необходими лекарства за провеждане на лечението на децата с онкохематологични заболявания - рака на кръвта, различните видове левкемии, лимфоми, солидни тумори. Проблемът възникна още преди 10 години, когато за първи път няколко лекарства от позитивния лекарствен списък отпаднаха от него и изчезнаха изобщо от България. Това е една дългогодишна борба на нашето сдружение, която постигна частичен успех през 2015 година, когато тези лекарства, които не се заплащаха от Касата, започнаха да се плащат от Фонда за лечение на деца", съобщи пред "Хоризонт" Маргарита Борисова, председател на Управителния съвет на сдружението.

Причината за протеста е прехвърлянето на Фонда за лечение на деца към Комисията за лечение на деца към Националната здравно-осигурителна каса.

"Това е причината за нашия протест, защото в момента, в който Фондът беше закрит и тази процедура се прехвърли към Здравната каса, се оказа, че тя е изключително усложнена, много повече документи трябва да се пишат. Родителите трябва лично да занесат документите до Касата. Сроковете са много по-дълги. Изобщо едно неразбиране от страна на Касата на проблема се получи. Ние се надявахме, че нещата ще бъдат по-добре, ще вървят по-гладко, но се оказа, че има доста сериозни забавяния от страна на Касата за издаване на разрешения за използване на тези лекарства, за изплащането, а ние знаем болниците как имат затруднения да заплащат медикаменти и се получи един затворен кръг - Касата, болницата, родителите, лекарите", коментира Маргарита Борисова. 

Родителите настояват да бъде съкратена процедурата по отпускане на средства за лекарства на децата им. 

"Другото нещо, което ние настояваме и искаме - болниците да имат налични тези лекарства в болничните аптеки, за да може, когато се диагностицира едно дете, лечението му да започне веднага, защото това е жизненоважно", допълни Маргарита Борисова.

Средно в България между 150 и 200 деца на година се разболяват от различни онкохематологични заболявания. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заради ново кръгово кръстовище едноседмичен протест във Велико Търново

Търговци и живеещи на булевард "България" във Велико Търново започнаха едноседмичен протест. Недоволството на хората е срещу отнетите паркоместа и лошата организация на движение около новото кръгово кръстовище. Участъкът е към изхода за София, връзката с два квартала и е един от най-натоварените за движение във Велико Търново. Булевардът беше..

публикувано на 24.04.24 в 08:42

Идва ли краят на БДЖ? Пазарът за пътнически превози се отваря и за други оператори

За периода 2021-2023 г. БДЖ отчита 23% ръст на разходите. От 2012 г. до 2024-та пък има едва 1,8% ръст в цената на билетите . Това обясни пред БНР д-р Людмил Иванов, експерт по цифровизация и управление в железопътния транспорт. Той определи предстоящото вдигане на цените на пътническия жп превоз с 20% като неизбежно и наложително,..

публикувано на 24.04.24 в 08:32
Спасители работят на мястото на нощна атака с дрон срещу жилищна сграда в Харков, 4 април 2024 г.

Нов руски ракетен обстрел в Харков

Тази нощ източният украински град Харков отново беше подложен на руски ракетен обстрел. Чули са се силни експлозии, има двама леко ранени при счупването на стъкла на четири жилищни сгради, съобщи кметът Игор Терехов. А в руската Смоленска област е избухнал пожар в горивни складове и енергийни съоръжения. Губернаторът Василий Анохин обвини..

публикувано на 24.04.24 в 08:17
Ярослав Димитров

РИК - Плевен се готви за изборите

РИК в 15 МИР – Плевен започна своята работа по организацията и подготовката на изборите на 9 юни. Очакваме близо 400 секционни комисии да има на територията на област Плевен, каза пред БНР председателят на РИК Ярослав Димитров. "Имаме притеснения в посока дали няма да има колизии във връзка с работата в сериозен обем на машините,..

публикувано на 24.04.24 в 08:01

Студенти правят симулация на парламентарен вот, учат се на политика

Студенти от организацията "България на младите" правят симулация на парламентарен вот. Миналата година те демонстрираха интерактивен модел за пресъздаване на държавната власт, озаглавен "Модел Република България", като пресъздадоха и водене на преговори за съставяне на правителство. "Модел Република България" - младежи създават правителство в..

публикувано на 24.04.24 в 07:53
Еврокомисарят по управлението на кризи Янез Ленарчич

Еврокомисар зове за възстановяване на финансирането на Агенцията на ООН за бежанците

Еврокомисарят по управлението на кризи Янез Ленарчич призова за възстановяване на финансирането за Агенцията на ООН за бежанците. "Предвид хуманитарната катастрофа, финансирането на агенцията е застраховка живот за палестинските бежанци", написа Ленарчич в социалната мрежа "Х". Съединените щати обаче искат "да видят реален напредък" преди..

публикувано на 24.04.24 в 07:48

Депутатите гласуват промени в Закона за българите, живеещи в чужбина и ГПК

С окончателно приемане на промени в Закона за българите, живеещи извън България, ще започнат работа депутатите. На второ четене влизат и промени в Гражданско-процесуалния и в Наказателния кодекс. Съвет по координация на политиките за българите, извън Република България, ще организира работата на структурите на изпълнителната власт за..

публикувано на 24.04.24 в 07:34