Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият премиер на Гърция показа, че няма да работи с непрофесионалисти

Пътят на Северна Македония към ЕС ще бъде осеян с подводни камъни, оцветени в гръцкото национално знаме

Кириакос Мицотакис
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Личността на новия премиер на Гърция Кириакос Мицотакис, но и управленската програма на партията му „Нова демокрация“ са причините десноцентристката формация да получи абсолютно мнозинство в парламента на изборите миналата неделя, заяви Катя Пеева, кореспондент на БНР в Гърция.

В предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ тя коментира причините за убедителната победа и какво може да се очаква от новото гръцко правителство.

Кириакос Мицотакис е от политическата династия Мицотакис, но той самият казва: „Не ме съдете по името, а по делата ми“. Баща му също е бивш премиер на Гърция, сестра му Дора Бакояни бе първият кмет жена на Атина и външен министър, а племенникът му спечели избори и стана областен управител на Атики – най-голямата гръцка област.

Цялата предизборна кампания на Мицотакис бе много уравновесена, бе обещания, които не може да изпълни. Той акцентираше върху теми, болезнени за гърците, като програмата на „Нова демокрация“ бе проевропейска с акцент върху защитата на гражданите.

Докато вече бившия премиер и лидер на лявата СИРИЗА Алексис Ципрас водеше агресивна кампания, като заплашваше избирателите, че ако консерваторите дойдат на власт, ще настъпи едва ли краят на света. Според Катя Пеева Ципрас е изгубил доверието на избирателите заради политиката на икономии, която макар и наложена от международните кредитори, не отговаряше на онзи референдум, на който 61% се обявиха против нея.

Мицотакис е съставил правителство от утвърдени политически функционери с едно изключение – министърът на обществения ред е социалист. Но на ниво заместник-министри има видни бизнесмени, покани и гърци, работили на високи постове в европейски и световни компании.

„Това показва, че няма да работи с непрофесионалисти, които са на власт само защото са активисти на партията“, каза Пеева. И добави, че още в първия работен ден Мицотакис е забранил да се назначават на държавна работа близки и роднини на политици, като освен това те нямат право да участват в конкурси за държавни поръчки. Според нея това показва огромна разлика от СИРИЗА, която в последните години е била много уязвима по отношение на корупцията.

Според нея при правителството на Мицотакис може да се очакват мащабни инвестиции, намаляване на безработицата, облекчаване на данъчното бреме, намаляване на бюрокрацията и особено внимание върху два сектора на икономиката – туризъм и земеделие.

Северна Македония ще влезе в НАТО, но пътят на страната към ЕС ще бъде оцветен в подводни камъни, оцветени в гръцкото национално знаме, прогнозира Катя Пеева с оглед на факта, че Мицотакис бе против сключването на Преспанското споразумение между Атина и Скопие. „Много натиск ще има върху Скопие, но и върху ЕС“, каза тя.

Повече може да чуете в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17