Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Половин година след пожара читалището в Скребатно все още е в развалини

Заради неясноти в разследването възстановяването на сградата е блокирано

Изгорялата на 9 януари сграда на Читалището в село Скребатно
Снимка: Кети Тренчева

На 9 януари изгоря сградата на читалището в гоцеделчевското село Скребатно. Следствието е предложило прекратяване на досъдебното производство, но от прокуратурата са поискала разследването да продължи.

Хората в Скребатно не са забравили ужаса от огнените пламъци, които погълнаха 100-годишната сграда, символ на селото, както и тревожния звън на камбаната, която часове не спря да бие. 

Дни след пожара всички жители се включиха в инициативен комитет и беше дадено началото на мащабна дарителска кампания. Над 12 хиляди книги, дошли от цялата страна, попълниха изпепеления библиотечен фонд. Продължават да се събират и парични средства за изграждане на ново читалище, от което са останали табелата и логото, напомнящо за мускетарските времена - "Един за всички, всички за един".

Сградата на музея в Скребатно, където в момента се помещават читалището и кметството

В Скребатно зрее недоволство от това, че няма никакви стъпки за възстановяване на читалището. В 100-годишната изгоряла сграда се помещаваха още кметството на селото, както и два частни търговски обекта - магазин за храни и ресторант, които са собственост на семейството на кмета Даниела Пидева. 

Една от версиите, по които се работеше е, че огънят е тръгнал от незагасена печка точно в един от тези търговски обекти. Другата е, че пожарът е причинен от електрическа печка, с която се е отоплявала залата на читалището. Имаше и хипотеза за късо съединение в старата електрическа инсталация.

До този момент институциите нямат категорично становище. И точно това според кмета на община Гърмен Минка Капитанова това е пречка да започне реалното възстановяване на сградата. Имаше и един правен проблем, свързан с факта, че земята под сградата е публична общинска собственост, което поставяше въпроса как ще бъдат изградени частните търговски обекти, които също изгоряха и дали ще е морално възстановяването им в общ проект с общината, ако се окаже, че от тях е тръгнал пожарът.

"Все още сме в задънена улица. На едно от заседанията на общинския съвет се взе решение собствениците на двата търговски обекта, които са в нашето УПИ, което е УПИ на кметството и на читалището, да си възстановят техните магазин и ресторант във вида, в който са били върху част от терена. Теренът е публична общинска собственост, но към момента имаме друга пречка, тъй като вие знаете, че там възникна пожар. В момента текат следствени действия и все още нямаме окончателен доклад дали има някой вина или няма вина. Докато не приключат тези действия, ние не можем да предприемем никакви мерки", обясни Минка Капитанова.

Общината има готовност да започне възстановяването на сградата на читалището: "Аз отново поради големия обществен интерес съм изпратила писмо до районното управление в Гоце Делчев, да питам докъде е стигнало това следствие, за да знаем какво да правим", добави Минка Капитанова.

Повече по темата слушайте в звуковия файл.

Снимки: Кети Тренчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Коренът ни вика да се приберем." От чужбина до село - защо?

След години живот в чужбина млади семейства в Габровско избират да живеят на село и да се върнат към корените си. Те ще се съберат на среща в Трявна в рамките на кампанията "ЗАвръщането" , започнала в края на 2022 г. Историите си ще разкажат млади хора, завърнали се от Англия, Германия и Дания. Целта на кампанията и на срещата е да се..

публикувано на 24.04.24 в 06:59
Елица Йорданова

Елица Йорданова - между Канада и България

В 43 - ти епизод на рубриката "Америка-илюзии и реалности" гост е учителката по музика Елица Йорданова , която живее в Мисисага, един от сателитите на Торонто повече от 30 години, но не е спряла да се връща в България и да създава нови културни мостове между  двете страни. САЩ са единствената страна, с която граничи Канада . Всички други..

публикувано на 22.04.24 в 09:59
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Ивайло Шопски

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание . По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция" . Отбелязваме 148-мата годишнина от избухването на Априлското въстание по стар стил Да се обърнем към народното..

публикувано на 20.04.24 в 18:17
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15