Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ясен Гешев от Urban Creatures: В изкуството няма „най“

Ясен Гешев
Снимка: Ани Петрова

В изкуството няма „най“, смята Ясен Гешев от Urban Creatures, платформа за промяна на градската среда. Пример - галерията на открито, в която се превърна столичният квартал „Хаджи Димитър“. Сега там можете да видите артисти и туристи от Чили до Япония, казва Ясен, когото някои определят като Сивия кардинал на графитите. Още един пример - самолет на една от големите европейски авиокомпании, изрисуван като воин. В света има само няколко такива. А след последното издание на Urban Creatures това лято столичният център се гордее с още два забележителни графита - на аржентинския художник Франсиско Босолети - близо до НДК, както и на Божидар Симеонов - Бозко - до Софийската опера и балет. 

Но началото е опит за противопоставяне. 

„Свикнали сме всичко около нас да е абсолютно, всичко да е в конкурси, в състезания“, обяснява Ясен. Точно на това са противопоставят той и съмишлениците му, подразнени от събитие, на което организаторите опитали да направят от уличното изкуство миниолимпиада. „Все едно да състезаваш Караваджо с Микеланджело. Кой печели?“, пита риторично Ясен. Така Urban Creatures решават да върнат уличното изкуство в крайните квартали и панелните корита на реките, за да бъде отново в автентичната си среда. Без състезания. Като голяма част от стрийт артистите по света осъзнават пътя, по който са вървели през изминалите години: 

„Уличното изкуство еволюира и се превърна от писане на име и безумно желание егото да се развива в инструмент за програмиране на съзнание. Всъщност се върна там, където е било.“

Днес вместо да се тагват както през 60-те и 70-те години на миналия век, графити артистите рисуват по стени, високи до 100 метра. Някои - като ETAM CRU от Полша - си бъркат цветовете като старите майстори. „Urban art-ът се върна към реализма и класическото“, обяснява Ясен. Според него уличните художници отново рисуват на местата, където някога са правени стенописите, за да въздействат на хората. Движение във времето и пространството от пещерата до църквата, дори през комунизма, когато по стените се е рисувало с идеологическа цел. „Неслучайно във всички времена изкуството е било първото нещо, овладявано от нова политическа партия или система“, казва той. 

От самото начало в Urban Creatures има още едно силно противоборство - търсят се както автентичност и съдържание, така и практичност. Засега в този конфликт няма победител, той носи по-скоро резултати, защото групата привлича едни от най-добрите артисти от България и света.

А иначе Ясен се занимава със стратегически маркетинг консултации. Има фирма, в която се разработват проекти за цялостна градска трансформация. „По нов начин хората мислят за града, по нов начин изглежда средата, по нов начин се случва всичко“. И в България има градове, които биха се подложили на подобна мащабна промяна, убеден е Ясен.

Често осъществявайки проектите си, се сблъсква с нежеланието да признаеш успехите на другия. Не позволява на глупостта да се превърна в традиция. Казва, че в такива случаи слага бронята на арогантността и се изправя пред съпротивата. „Решението не е груба сила, а да съградиш модел, от който и двете страни печелят“. Според него българите сме загубили емпатията си и „трябва да докажем, че можем да бъдем общество, за да имаме по-добри времена“. 

Кой е Ясен Гешев с и без броня - чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Вешим

Михаил Вешим: Смисълът на живота е предаване на опита

Смисълът на живота е предаване на опита на едно поколение на следващото. Това каза пред БНР писателят Михаил Вешим, който представи в предаването "Хоризонт за вас" новата си книга "Стари хипари и нови разкази" . "Това са едни разкази, на които първото издание беше преди повече от 10 години, сега към тях съм добавил още един цикъл от 10-ина..

публикувано на 12.04.24 в 16:34

Ваня Тодорова: Да направим място, където всички да се чувстват щастливи

Човек, който работи с деца и си почива сред животни – така можем да представим Ваня Тодорова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е основател на конната база „Ахил“, разположена близо до София. Там Ваня развива конната терапия като вид рехабилитация за деца със специални потребности. Надява се, че това ще стане практика у нас, както вече е в..

публикувано на 07.04.24 в 06:45

Даме Стойков ръководи успешно Обединени спортни клубове "Локомотив София"

Как един спортен клуб може да възкръсне като феникс от пепелта? Или казано по друг начин - от едно старо игрище със сгурия... Това със сигурност знае председателят на Обединени спортни клубове "Локомотив София" Даме Стойков. Човек със забележителна спортна кариера. Дългогодишен състезател по джудо и самбо на „Локомотив“ София...

публикувано на 31.03.24 в 07:39
Бисерка Йовчева

Бисерка Йовчева - учителката, която се подписва под златните успехи на българчетата по информатика

"Математика е важна за много направления, всички високотехнологични постижения са базирани на математика и независимо, че напоследък говорим за изкуствен интелект и че компютрите могат да ни заменят, за да се стигне до тук, основата е в математика, каза в "Нощен Хоризонт" Бисерка Йовчева - учителката , която се подписва под златните успехи по..

публикувано на 30.03.24 в 15:59

Руската прокуратура поиска Алла Пугачова да бъде обявена за чуждестранен агент

Руската прокуратура поиска от Министерството на правосъдието да обяви Алла Пугачова, кралицата на съветската и руската естрадна музика, за "чуждестранен агент", съобщи държавната информационна агенция РИА, цитирана от Ройтерс.  74-годишната Алла Пугачова се премести да живее в Израел малко след инвазията на руския президент Владимир Путин в..

публикувано на 29.03.24 в 16:16
Пенко Господинов с наградата ИКАР в категорията

Проф. Пенко Господинов: Справихме се отлично с Ловешкия театър, а Иполит Воробянинов е герой от мой любим роман

"Нашата  интерпретация на образа на Иполит Воробянинов , която работехме заедно с целия екип, в основата на който стои режисьорът Дамян Тенев и моите прекрасни млади колеги от трупата на Ловешкия театър, се оказа  голямо предизвикателство , защото трябва да превърнеш един роман, който стои в основата на световната литература във сценично..

публикувано на 28.03.24 в 09:51

Иванка Бечева изследва историята на Карабунар

Днес гост в рубриката „Горещо сърце“ е  историкът Иванка Бечева от пазарджишкото село Карабунар.   Нейната изследователска страст е свързана с историята на родното й място.  През годините открива неизвестни до момента факти и документи, свързани с духовното и икономическото развитие на селото.  В една от книгите й „Карабунар, история..

публикувано на 24.03.24 в 07:20