Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китаристът Станислав Хвърчилков: В музиката опитвам много стилове в търсене на себе си

Хвърчилков ще свири на Аполония на 1-ви и на 3-ти септември

3
Станислав Хвърчилков
Снимка: Иван Русланов

„Като композитор изкарвам най-съкровените неща от себе си, опознавам себе си, слушайки собствените си произведения“. Това сподели в предаването „Нощен Хоризонт“ китаристът Станислав Хвърчилков. Той свири на класическа китара от 30 години. Завършил е класическа китара в Кралската музикална академия в Лондон. Има над 20 награди от национални и от международни конкурси за китара, включително е носител и на отличието „Музикант на годината“ за 2003 година в рамките на националната анкета сред слушателите на БНР, която се провежда от предаването „Алегро виваче“ на програма „Хоризонт“.

„В композицията мога да изразя себе си, а ако интерпретирам чужда музика, аз съм просто четец. Музиката ми се ражда от нищото, понякога импровизирам на китарата, друг път композирам, без да пипна инструмента. Просвирвам го в съзнанието си, без да докосвам китарата… Искам да пресъздам това, което се е случило в живота ми“, признава още музикантът.

За Хвърчилков техниката е важна, но също така е важна и емоцията в музиката: 

„На концертите си никога не съм искал да се фокусирам само върху нотите, защото това би било загуба за музиката, за изкуството… Акустичната китара е близо до теб, прегърнал си я, докато електрическата е за големите зали. Класическата е камерен инструмент, там ѝ е силата – в ораторството“.

Поглеждайки назад, Станислав Хвърчилков вижда, че наградите и конкурсите са му давали увереност във времето, в което се е изграждал като музикант, но никога те не са били самоцел.

Поглеждайки напред, той дефинира успеха като нещо, което се измерва според собствената идеология и ценностна система:

„Това, което е ценно за теб, ако си го постигнал, значи се смяташ за успял. Ако за мен е ценно да произвеждам нова музика, то значи съм успял“.

Хвърчилков признава, че в музиката опитва много неща и стилове в търсене на себе си. Има вече програма за 60-минутен албум с авторска музика: 

„В днешно време обаче хората не купуват дискове. Ако пусна албум, то трябва да бъде в стрийминг сайтове. Замислям се, като правя нов албум, каква ще бъде възвръщаемостта му. За некомерсиалната музика го правиш заради вътрешния подтик, че произвеждаш нещо“.

В Лондон китаристът се чувства добре, нарича града „столицата на света“:

„Там можеш да срещнеш хора отвсякъде и от всякакви култури. Там срещнах хора от цял свят и се обогатих“.

В английската столица Хвърчилков преподава в елитно частно училище, има и частни ученици:

„Преподаването ми дава финансовата стабилност. Преподавателската дейност е много интересна, особено ако е на много високо ниво, защото показваш най-доброто от себе си. Музикант, ако има и семейство, както съм аз, трябва да има сигурност – и материална. Не може да се разчита само на концерти“.

На 1-ви септември Станислав Хвърчилков ще свири на Аполония в Созопол, а на 3-ти септември, също в рамките на празниците на изкуствата, ще излезе на една сцена с квартет „София“.

Интервюто със Станислав Хвърчилков можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45