Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иво Хаджимишев: Аз съм фотограф от миналото

Иво Хаджимишев
Снимка: Иван Русланов

До голяма степен съвременните мобилни телефони изместват все по-силно добрите любителски фотоапарати. Това казва пред „Хоризонт“ фотографът ветеран Иво Хаджимишев. „Това е една нова медия. Телефон е много старо определение за тия компютри, които живеят в джобовете ни.“

„Това, което мен ме удивлява и много ме радва, е, че с тези мобилни телефони една фотография може да обиколи света за секунди, което само допреди 25-26 години беше много сложна технология, достъпна само до прес фотографите от големите агенции. Да не говорим за времето преди 10 ноември…“, отбелязва той.

Хаджимишев прави уговорката, че не се „сърди“ на телефоните и определя себе си като „фотограф от миналото“. Той припомня колко са се радвали хората, когато дошло времето на изработване на снимка за един час.

„На това да си видиш снимките след 40 минути и понякога толкова некачествено биваха обработвани заради икономии, със стари химикали, че вече снимки отпреди 30 години правени тук, много рядко си пазят цветовете.“

„Вече това е 100% комуникация, постигната, дето се казва вече няма място за цензура, защото това е процес вече необратим. Трябва да спрат интернета. Има държави, където панически и страшно се опитват да ограничават тази свобода на комуникациите“, коментира още фотографът.

Вече се броят на пръсти хората, които могат да си позволят да чакат седмици или месеци, за да заснемат даден сюжет, посочва още Иво Хаджимишев.

„Обикновено, все още тези фотографи от „Нешънъл джиографик“, да кажем, могат да си позволят да отделят много време за една тема. Навремето, преди телевизията и когато почна бурно да навлиза телевизията… те загубиха десет милиона тираж по това време. Когато още можеха да отделят време за експедициите. Помните подводните снимки на „Титаник“ и т.н. Това са единици. Но има хора, имаше хора, които с цената на много жертви от материален характер, останаха верни на истинската фотография до края на дните си.“

През 90-те години бързо развиващият се печат затвори страниците си за този вид висока документалистика и художествена фотография, подчерта Хаджимишев, чиято активност във фотографията е свързана с журналистиката.

„Аз излязох от медиите някъде 2000 - 2002 година и понякога си мисля какво съм направил в тия години до днеска. Занимавам се с фотография много активно, обаче със съживяване, с връщане към живот на фотографии, които са правени преди стотина години, преди 70, преди 50 години. И това усилие си заслужава. Те излизат в книги, в изложби тези неща. И е полезно.“

Хаджимишев подготвя голяма изложба, която ще бъде открита на 18 септември в Националната галерия - там ще бъдат показани работа на ентографа Марти Кьониг и негова книга. 

„Той влиза в България в 67-а година, доколкото си спомням, за първи път с една негова колежка от Америка и тяхната задача е да търсят изворния фолклор и танц, музикалната ни култура. Те правят и този уникален запис на Валя Балканска („Излел е Дельо хайдутин“). Успоредно с това той снима както с 16-милиметрова камера, така и с фотоапарат, и тези негови фотографии мен много ме плениха в началото.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05