Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Чифтоядците" или как в Чехия започнаха да ходят с два различни чорапа

Чифтоядците са странни и загадъчни създания, чието съществуване винаги сме подозирали, макар и без доказателства. Основната им храна са нашите чорапи. Но имат един важен принцип - винаги изяждат само единия от чифта.

Главният герой изобразява онези от нас, които много се притесняват да говорят с непознати. Книгата "Чифтоядците" ни учи да покажем истинската си същност.

Една от страстите на автора на текста Павел Шрут е да създава истински супер герои и книгата е пълна с такива, каза в интервю за "Хоризонт" Красимир Проданов, който е преводач на "Чифтоядците".

Илюстрациите са на Галина Миклинова. "Картинките говорят страшно много в тази книга. Просто илюстрациите са прекрасни и са предизвикателство за всяко дете, пък и за възрастен човек - да разтвори и да се зачете"

Павел Шрут пише и поезия, работил е в Чешкото национално радио в програмата за култура, която се казва "Вълтава".

"Той много обича играта на думи и фактически "Чифтоядците" е пълна с едни такива игрички на думи, които правят книгата наистина много забавна. Тя е написана по начин, който наистина да те накара да се усмихнеш, на всичко отгоре сюжетът е толкова интересен, че някак си сърце не му дава на човек да остави книгата настрана", допълни Красимир Проданов.

След като в Чехия пускат книгата в продажба, се появява и нова модна тенденция при носенето на чорапи.

"Появява се модата хората да ходят с различни чорапи на работа, децата на училище. Не само това - има съвети как да съчетаваме различните чорапи. Например мога да ви споделя, че ако тръгнете на училище или на работа с един зелен или един жълт чорап това означава, че хората могат да ви сметнат, че сте малко лудичък", обясни с усмивка преводачът.

Създават се дори клубове на "Чифтоядците", в които например децата се учат да направят свой собствен чифтоядец.

"Взимате един стар чорап, пълните го с други стари чорапи, след което зашивате едни прекрасни мънички копчета за очи и едно малко по-голямо копче за уста или нос и по този начин вие ще си имате свой собствен чифтоядец", разказа още Красимир Проданов.

Повече за книгата можете да научите от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45

БНР определи финалистите в Конкурса за нова българска поп и рок музика "Пролет`24"

74 песни бяха допуснати за участие в категория "Нова българска поп и рок музика" на конкурса на Българското национално радио (БНР) за нова българска поп и рок музика "Пролет`24".  Селекционна комисия от музикални редактори в БНР определи 12-те финалисти, които ще изпълнят песните си на живо пред жури (съставено от композитори, певци, автори..

публикувано на 20.04.24 в 08:30
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59