Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив Fresh Music фестивал събира млади европейски музиканти в града на тепетата

Александър Матюсън в студиото на Радио Пловдив
Снимка: Ирина Недева

Орфей като събирателна точка между германски композитор, австро-германец, латвиец и българо-шотландец – музикалният проект от афиша на Пловдив Европейска столица на културата 2019 прави именно това.
      

„Преценихме, че искаме нещо обединяващо, а митът за Орфей е дълбоко залегнал в европейската ни култура. Цялата ни наративна традиция произлиза от древните гърци. Всъщност ние просто играем с една и съща формула 2-3 хиляди години“, разказа пред „Хоризонт“ пианистът Александър Матюсън, който има български и шотландски корени.

Така разделили мита на шест части, защото се събрали шестима композитори. Резюмирали всяка част и всеки си избрал върху коя да работи. Някои от екипа се впечатлили от мистерията и легендарната окраска на историята и правят паралели между способността на Орфей да убеждава и днешния популизъм. Други са опитали да се вживеят в ролята на Орфей и да разберат как се е чувствал той при преминаването на река Стикс.

Макс Зимерман

Втората вечер на фестивала премина под знака на джаза с млади джаз музиканти, някой даже в ученическа възраст и утвърдени на джаз сцената музиканти като барабаниста Гуидо Май.

Гуидо Май, барабанист

Третата вечер на Пловдив Fresh Music фестивал Александър Матюсън се потапя в Столипиново, където в ритуалния дом за сватби и погребенияще свири с традиционния ромски сватбен оркестър „Исмаил Бенд“ и групата му „Дед меркелс“.

Матюсън е роден в Пловдив, но още като бебе напуска страната. Живее в САЩ, в арабски страни, след това в Шотландия. После отново завива към България, където в Пловдив завършва Немската езикова гимназия и окончателно се мести в Германия, където днес живее в Мюнхен.

Един от организаторите на фестивала Илияна Нанчева посочи, че желанието е фестивалът се превърне в традиция.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Библиотека под дърветата

"Библиотека под дърветата" събира любителите на книгата в Южния парк

От десет дни много софиянци са привлечени от  "Библиотека под дърветата", която се намира в Южния парк.  Ентусиасти превърнаха стара каравана в "Библиотека под дърветата" Един от инициаторите за създаването й е Михаил Нинов . Той вижда изхвърлени до кофата за боклук книги. Хрумва му, че може да се направи място, където те да бъдат..

публикувано на 24.04.24 в 19:49

Между миналото и бъдещето - арт инсталация на Красимир Терзиев на мястото на мавзолея

Инсталацията на визуалния артист Красимир Терзиев "Между миналото, което е напът да се случи и бъдещето, което вече е било" вече е факт в Градската градина в София. Арт инсталацията е разположена на мястото на бившия мавзолей в центъра на столицата. Кризите, през които вървим, засилват усещането за миналото. Постоянно преиграваме моменти от..

публикувано на 24.04.24 в 11:31

Вокална група "Радиодеца" – част от световното шоу на Енчо Керязов "Нощ на звездите"

Вокалната група към Българското национално радио „Радиодеца“ тази година ще е част от световното шоу на Енчо Керязов „Нощ на звездите“.  Формацията се „ражда“ през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. „Радиодецата“ са носители на специалната награда за изпълнение на радиоконкурса „Пей с мен“; участие в..

публикувано на 24.04.24 в 10:16

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45