Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боян Стефанов: Стратегическият проблем е разделението на „фили“ и „фоби“

Боян Стефанов от Младежкия консервативен клуб
Снимка: Таня Величкова, БНР

Разделението на „фили“ и „фоби“ е стратегическият проблем, заяви пред БНР Боян Стефанов, председател на Младежкия консервативен клуб. Той е категоричен, че в българското общество съществува такова разделение от десетилетия.

„Задържането или пускането под гаранция на Николай Малинов, викането на разпит на Юрий Борисов е по-скоро връх на някакъв айсберг. Аз не ги съдя и не мога да соча с пръст тези двама господа. Независимо от тяхната невинност или вина, съм убеден, че в България има немалка група граждани, които къде по емоция, къде водени от някакво релативизиране на отношенията България - Запада, България - Русия, къде може би от материален интерес – видимо е, че в България има русофилски сегмент, но тази русофилия не е просто повърхностна и добронамерена привързаност към Русия, а е склонност в по-мекия случай руският интерес да се разглежда като неразривно свързан с българския, до по-крайната му форма - с пренебрегване на българския интерес в полза на руския. Ако има такъм симптом в България, то това наистина е опасно“, коментира Стефанов.

За него изказвания като тези на руските политици са крайно неприемливи.  

Изострянето на тона между София и Москва става на фона на предстоящото през октомври посещение в Москва на министър Екатерина Захариева, подчерта в предаването „Преди всички“ кореспондентът на БНР в руската столица Ангел Григоров.

Според Боян Стефанов ако тази визита се състои, то тя няма да е лека.

„България ще бъде в такава роля, в каквато до голяма степен сама се постави. Ние трябва да направим всичко възможно да не бъдем тази пешка или пионка в ръцете на един или друг“, каза той.

За реакцията на посолството на САЩ по разследването за шпионаж

По повод изявлението на посолството на САЩ в България, че са запознати „с разследването на българските правоприлагащи органи по предполагаем случай на шпионаж“ и че „САЩ изцяло подкрепят усилията на България да защити суверенитета си от злонамерено влияние“, Боян Стефанов каза:

„Американската дипломация по някакъв начин морално оправдава тези разследвания и обвинения. От гледна точка на българския интерес е абсолютно излишно САЩ да го правят, защото това е български вътрешен въпрос. Това, което американците са направили, не ни е от особена полза. Може би единствено показва някакво сплотяване на лагера, в който сме. България трябва да отстоява, че това е въпрос на нейна суверенна територия и който тя ще разреши“.

Стефанов изказа мнение още, че реакцията на външния ни министър за руската изложба е била адекватна.

Обобщението на Ангел Григоров за реакциите в Москва след шпионския скандал и коментара на Боян Стефанов може да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17