Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радев: Необходими са незабавни действия за национална позиция

България ще подкрепи Северна Македония за членство в ЕС, но при определени условия

Борисов: Бъдещето на Северна Македония е в ЕС, да не проиграват този шанс

| обновено на 30.09.19 в 12:20
5
Снимка: БТА

България ще подкрепи Северна Македония за членство в Европейския съюз, но при определени условия. До няколко дни ще бъде изработена национална позиция в следващите дни с ясни критерии, които ще залегнат в преговорния процес на Скопие с ЕС. Това стана ясно по време консултативна среща при президента Румен Радев, посветена на двустранните отношения на България и Република Северна Македония и очакваната от Скопие покана за начало на преговори за членство в Европейския съюз. В срещата участваха премиерът Бойко Борисов, вицепремиерите Екатерина Захариева и Красимир Каракачанов, депутати и проф. Ангел Димитров, съпредседател на смесената експертна комисия по спорните исторически и образователни въпроси между София и Скопие. 

Румен Радев насочи вниманието към това, че трябва да бъдем особено внимателни към текстовете в учебници, надписи на паметни плочи, а също така, че евроинтеграцията на Скопие не трябва да става за сметка на българската история и идентичност, а изработването на подобна конструктивна открита позиция ще е от полза и за Европейския съюз, за да не се внасят допълнителни проблеми между съседни държави в рамките на Общността. 

„Приемането на Република Северна Македония в НАТО и ЕС е важна стъпка за гарантиране на мира, стабилното, устойчивото развитие и просперитета на Югоизточна Европа. България винаги е подкрепяла принципно и последователно европейската и евроатлантическата перспектива на Северна Македония. Нека не забравяме, че ние първи признахме независимостта на тази страна“, заяви в изявление след срещата президентът Румен Радев. "Необходими са незабавни действия за национална позиция с ясни изисквания и критерии, които да защитят българския национален интерес", заяви президентът Радев. 

"Важно е да се очартаят и т.нар. "червени линии", които трябва да гарантират, че европейската интеграция на Република Северна Македония няма да бъде за сметка на употребата на българската история, език и идентичност като разменна монета. Трябва много ясно да се поставят открити условия предварително при неизпълнението, на които да може да не се дава ход на следващите етапи от преговорния процес".

"Огромни усилия положихме дотук. Темата Западни Балкани беше издигната на най-високо ниво и всички получиха своята перспектива. Затова ние искаме и Албания да върви заедно с преговорите със Северна Македония. Никога не сме поставяли и не сме казвали, че безусловно подкрепяме влизането ѝ в ЕС. Ние имаме 71 инструмента след това - мисля, че толкова са преговорните глави. Нека спрат да си играят с историята, с миналото, и да се концентрират върху бъдещето. Бъдещето на Северна Македония и на хората там е в ЕС, да не го проиграват този шанс", каза премиерът Бойко Борисов.

"Външно министерството го е заявявало многократно. До няколко дни да бъде изработена обща национална позиция, кансенсусна за всички политически парламентарно представени партии, въпреки че решението е на българското правителство. Ние не можем безусловно да подкрепим Македония. Това, което ще направим, ще бъде много ясен сигнал към управляващите в Скопие, че времето на тупането на топката е приключило", заяви след срещата вицепремиерът Красимир Каракачанов. Той каза също, че подкрепата на България за членството на Македония в ЕС не може да бъде безусловна. Каракачанов заяви, че няма намерение да излиза от управляващата коалиция, ако въпросът не бъде решен. 

"Сега, на съвета, би трябвало Република България да подкрепи, но с ясни, конкретни условия за хоризонтална рамка и евентуално непозволяване на напредък по всяка глава или по преговорна рамка, ако Договорът за приятелство и добросъседство не се изпълнява", каза външният министър Екатерина Захариева и поиска "промяна на учебниците им, спиране на враждебни действия

На срещата е направен преглед на двустранните отношения в контекста на постигнатите резултати в работата на съвместната експертна комисия по спорните исторически и образователни въпроси между София и Скопие.

Съпредседателят от българска страна на съвместната комисия професор Ангел Димитров, който също участва в срещата при президента, по-рано определи разговорите от последното заседание на комисията като „най-безрезултатните и най-разочароващите“ до момента:

„Нашите колеги изначално са прекомерно сдържани в готовността да коригират идеологически мотивираната интерпретация на миналото, но от шестата среща, от юни насам, тяхната позиция изключително се втвърди“.

Президентът Румен Радев беше изразил вече безпокойство от резултатите в работата на комисията, както и заяви, че еврочленството на Скопие не трябва да е за сметка на българската история, език и идентичност, а също и предупреди, че октомври може да е ключов за двустранните отношения, заради поканата за начало на преговори, която Република Северна Македония очаква от Брюксел. Радев поиска гаранции, че до тогава комисията ще реши всички спорни въпроси между София и Скопие - събития, личности, корекции на учебници, на надписи в музеи, на паметни плочи и на позиции на обществените медии. Само тогава българското правителство може да продължи политиката на безусловна подкрепа за еврочленството на Скопие, смята Радев. Ако няма гаранции за решаването на спорните теми, обаче:

„Следва правителството да предприеме екстремни мерки за изработване на нова национална позиция с ясни изисквания и критерии в защита на българския национален интерес, който да залегнат изрично в преговорната рамка за Република Северна Македония като задължителни условия за членство“.

На срещата е бил повдигнат и въпроса за охраната на въздушното пространство на югозападната ни съседка. "Българското правителство ще използва всички лостове в рамките на НАТО така, че да поеме своята част от отговорността и да се включи в носенето на такова дежурство на ротационен принцип", каза президентът.


На този етап България да не подкрепя преговори на Северна Македония за Европейския съюз. За това призова в декларация в събота (28 септември - бел.ред.) вицепремиерът Красимир Каракачанов. Той посочва, че Европейският съюз не може да бъде легитимация за неправди, а България да бъде използвана като трамплин от управляващите в Скопие. Острата реакция на Каракачанов беше провокирана от интервю на македонския президент Стево Пендаровски, в което той говори за произхода на Гоце Делчев и за работата на комисията по исторически и образователни въпроси.

Пред „Хоризонт“ евродепутатът Андрей Ковачев заяви, че Северна Македония трябва да изпълни още условия, за да получи дата за начало на преговори от Брюксел. 

Преди дни на международен форум в Ню Йорк вицепремиерът Екатерина Захариева разкритикува лидерите на Европейския съюз, че мислят само за вътрешните си проблеми и забравят за Западните Балкани. Захариева призова Брюксел да започне преговори за членство с Република Северна Македония и Албания и заяви, че ще бъде историческа грешка, ако това не се случи. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на икономиката и индустрията Петко Николов

Стокообменът между България и Украйна е достигнал 3 млрд. долара

Украинският първи заместник министър-председател Юлия Свириденко благодари на България за подкрепата за Киев и покани българския бизнес за инвестиции в страната й. Това стана чрез онлайн обръщение по време на Българо-украински бизнес форум у нас. В приветствие, изпратено от служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев, беше..

публикувано на 25.04.24 в 13:24
Иван Таков

Иван Таков остана председател на Местната коалиция на БСП

Иван Таков остава председател на групата на Местна коалиция "БСП за България" в Столичния общински съвет. Това решение е взето единодушно тази сутрин на заседание на групата на Местната коалиция, на което не присъстваха Диана Тонова и Иван Виделов. БСП в София с ново ръководство Групата на местна коалиция "БСП за България" отхвърли..

публикувано на 25.04.24 в 13:23
Благовест Георгиев

ПП-ДБ-СС пак поискаха Благовест Георгиев да се оттегли от СОС

Общинският съветник Благовест Георгиев, който предизвика леко пътно транспортно произшествие в София, от което избяга, да се оттегли от Столичния общински съвет. За това призоваха колегите му от ПП-ДБ-Спаси София - групата, от която беше част и той.  СОС решава: Да бъде ли отстранен съветникът Благовест Георгиев? Групата на ГЕРБ-СДС в..

публикувано на 25.04.24 в 13:04

Да замълчиш, за да бъдеш чут... Росен Желязков вече не е председател на НС

Парламентът освободи предсрочно председателя на Народното събрание Росен Желязков.  Решението беше подкрепено от 129 народни представители от "Продължаваме промяната" - "Демократична България", " БСП за България", "Възраждане" и "Има такъв народ", "против" гласуваха 103 от ГЕРБ-СДС и ДПС.  Проектът на решение беше внесен и подписан вчера от..

публикувано на 25.04.24 в 12:55

Три смолянски села ще са с нарушено водоподаване заради авария

Поради авария на довеждащ водопровод до 17:00 часа ще бъде нарушено водоснабдяването на потребителите на смолянските села Търън, Подвис и Ровино. "Водоснабдяване и Канализация" ЕООД - Смолян се извинява за неудобството и благодари за разбирането. 

публикувано на 25.04.24 в 12:44

Миньори и енергетици блокираха движението в центъра на София

Миньори и енергетици, членове на КНСБ и КТ "Подкрепа", се събраха на протест пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Те очакват парламентът да гласува отлагане на либерализацията на тока с поне още три години.  Депутатите гласуват окончателно отлагането на либерализацията на пазара на тока На място са се събрали..

публикувано на 25.04.24 в 12:38

Освобождаването на Желязков като анти - ГЕРБ и ДПС коалиция, която ще е на всяка цена

По същество актът на оставката на Росен Желязков може да бъде тълкуван като анти - ГЕРБ и ДПС коалиция, която ще бъде на всяка цена.  Това заяви пред БНР политологът Атанас Радев. Парламентът освободи предсрочно председателя Росен Желязков. Решението беше взето със 129 гласа "за" и 103 "против".  Депутатите то ПП-ДБ, БСП, "Възраждане" и ИТН..

публикувано на 25.04.24 в 12:37