Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Габриела Семова: Няма равен достъп до общинската програма "Културно наследство"

2
Къщата с ягодите, която се намира на столичната улица „Сан Стефано” 6
Снимка: БГНЕС

Започва приемането на заявления за подпомагане на собственици на сгради, паметници на културата. Програмата "Културно наследство" на Столичната община е с бюджет от 300 000 лева.

"Доколкото аз съм запозната, помощта, която собствениците на паметниците на културата могат да получат, ще бъде равностойна на горе-долу една десета от разноските, които биха стрували цялото преустройство или консервация, или реставрация на сградата и се отнася до фасадите на архитектурни обекти. В този смисъл програмата е за архитектурно наследство, а не изобщо за културно наследство", каза пред БНР архитект Габриела Семова-Колева от Дружеството "Архитектурно наследство" към Съюза на архитектите в България и председател на ИКОМОС България.

Вероятно няколко сгради ще бъдат реставрирани

"Те са изчислили, че това е горе-долу равностойно на около 20 до 40 обекта, максимум, което означава, че те ще бъдат поне префасадирани - в смисъл, че фасадата им ще бъде консервирана или реставрирана. Ще бъде обновена, ще бъде заздравена, вероятно покривът ще бъде поправен, защото това е първото, което трябва да стане за такива сгради и след това да се пристъпи към по-нататъшна работа", каза архитектката в предаването "Хоризонт до обед".

Общината поема разходите за проектиране, собственикът ще получи строително разрешение

"Тази помощ ще бъде отпусната само и при положение, че собственикът ще се задължи в продължение на три години да изпълни проекта. Това означава, че средствата по изпълнение, които са останалите девет десети, собственикът трябва да ги има налични, за да може да осъществи тази дейност в рамките на три години", заяви тя.

И средствата, и подборът  на специалистите, и самите собственици са съсредоточени в общината

"Мисля, че равен достъп до програмата не е осъществен", категорична беше арх. Габриела Семова-Колева.

Тя предположи, че ще имат предимство сградите, в които има преобладаващо общинска собственост.

"И собствениците по някакъв начин ще бъдат принудени, ако искат да участват, да предприемат или да се съгласят с тези условия".

"Убеждението ми е, че ръководството на Общината се опитва наистина да управлява, да администрира процеса по опазване, който е много сложен, вместо да създава равностойни условия за провеждане на действена политика за защита на архитектурното ни богатство чрез равен достъп до него на всички заинтересовани страни. Равен достъп - това не е само собствениците на сградите, това са и всички експерти, които се занимават с наследство и които наистина разбират от тази материя. Това са в крайна сметка и всички граждани, които живеят в този град, и които са горди с това наследство", допълни архитект Габриела Семова-Колева.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Анастасия Димитрова

Анастасия Димитрова: Смисловото помнене е 20 пъти по-ефективно от зубренето

Възможно ли е да запаметяваме информациите по-бързо и дълготрайно , възможно ли е да четем по-бързо и въпреки това да осмисляме текста , а да учим по-ефективно или да правим конспекти, които да са оптимално полезни и какво означава "мнемоника" ? " Паметта може да бъде феноменална, а също може и да бъде тренирана , има хора, които са с феноменална..

публикувано на 26.03.24 в 10:39

"Новини с добавена стойност" с Г-н Балев: Пътна карта на Сглобката по модела на руско-турските взаимодействия

Путин и Ердоган го наричат "Турски поток", Борисов и Вучич го повишиха до "Балкански поток". А пък аз съм измислил най-точното наименование - Руско-турски поток. Като Руско-турска война, само че това е Руско-турска газова тръба и то с Пътна карта. Макар че тая Пътна карта лесно се не намира. Защото много трудно се открива из..

публикувано на 24.03.24 в 12:39

„Културни войни“ с Владислав Апостолов: Затвор до живот за „реч на омразата“

Помните ли онзи тревожен фантастичен трилър на Стивън Спилбърг с Том Круз „Специален доклад“, вдъхновен от разказ на великия виртуоз на футуристичните антиутопии Филип К. Дик? Там специаризиран полицейски отдел ловеше престъпници преди да са извършили престъпление. Експериментът приключи ужасяващо, както може и да се очаква. Е, сега..

публикувано на 23.03.24 в 14:50

„По ръба“ с Калина Андролова: Държавата като финансова авантюра

През изминалата седмица имаше бурни дебати в парламента за стойността на Асен Василев като финансов министър. Поводът беше, че Фондът „Сигурност на електроенергийната система“ е в оперативен дефицит. Загубите са се натрупали от разликата между прогнозните по-високи цени на КЕВР за въглеродните емисии и по-ниските цени на пазара, както и от..

публикувано на 23.03.24 в 14:33

Коментар на Петър Волгин: Пак Посолството ще решава

Едва ли има нормален човек в България, който да смята, че преговорите между коалиционните партньори за съставяне на ново правителство буксуват заради тежки спорове по отношение на принципи и реформи. А пък още по-смешно става, когато едните управляващи почнат да обясняват колко неприятно били изненадани от действията на партньорите си, а пък..

публикувано на 23.03.24 в 12:30

Проф. Никола Григоров: Киселините в стомаха се влияят от гена, храненето и стреса

Стомашните киселини и свързаните с тях симптоми са проблем за много хора.  Как действат лекарствата за намаляване на киселинността, колко дълго могат да се приемат и как се лекуват заболяванията, свързани с повишената киселинност, в "Минути за здраве" разказва проф. Никола Григоров от Отделението по гастроентерология на Пирогов: "Причината за..

публикувано на 23.03.24 в 07:20

Депутатите приеха да бъде създаден Съвет за координация на политиките за българите зад граница

Създаването на Съвет за координация на политиките за българите зад граница предвиждат приети на първо четене промени в Закона за българите, живеещи извън Република България.  Парламентарните групи на "Възраждане" и ИТН гласуваха против, БСП се въздържаха.  Съветът ще спомага за решаването на въпроси от координационен характер, свързани със..

публикувано на 20.03.24 в 14:33