Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта ще бъде закрита

Светослав Кирилов
Снимка: Ани Петрова


Националната информационна линия осигурява безплатна информация за всеки, който има зависимост от наркотици, алкохол и хазарт. Досега средствата са отпускани по проект, финансиран от Холандия. Сдружение "Фракарита България" оперираше тази линия за подкрепа. Националната информационна линия е създадена през 2008 година и за да продължи да съществува са необходими 3 000 лева на месец.

"Помощта по първия проект, който не беше само за самата работа на линията, а за изграждането й, за обучението на специалисти продължи, не мога да кажа точно колко години беше, около 2 или 3 години, след което партньорите ни от Холандия решиха да продължат финансирането с оглед на това да се намери устойчиво финансиране в страната. Така или иначе през годините това не се случи. Имаше частично финансиране и дублиране на тази дейност от държавата като създаде втора информационна линия и за някакъв период от време, около две години функционираха и двете и тогава имахме малка помощ от държавата", каза в ефира на БНР Светослав Кирилов от Сдружение "Фракарита България".

Предвидени са пари за създаване на информационен сайт

"Такъв сайт всъщност консултирането не е само по телефона, това исках да кажа. Информационната линия консултира по различни канали. Тя дава възможност на хората абсолютно анонимно както да се обадят по телефон, така и да влязат в чат със специалист, за да могат да обсъдят някакви проблеми. Това се случва на територията на цялата страна. На сайта на информационната линия има база данни от всички колеги, които работят в областта на зависимостите. Дават някаква услуга в тази област- дали ще е психиатрична, дали ще е медицинска, в смисъл на лечение в клиника, дали ще бъдат програми за рехабилитация, цялата база данни се обновява постоянно от колегите всяка година с телефони и актуална информация", допълни Светослав Кирилов в предаването "Хоризонт до обед".

Най-много обаждания има от хора, които живеят в големите градове

"Най-често се обаждат близки и роднини на хора, които употребяват или са зависими. Обикновено те търсят помощ. Естествено те са в много трудна ситуация, минали са през определен опит, който им е донесъл допълнително негативи, допускали са грешки и тази възможност анонимно да получат консултация със специалист е изключително полезна за тях. Статистиката показва, че профилът на зависимите в годините се променя. От 2008, когато стартира линията, тя се казваше Национална информационна линия за наркотиците, допълненията за алкохол и хазарт са допълнение, защото обажданията всъщност станаха водещи за алкохол и хазарт. В момента се вижда, че тенденцията и нуждите на хората са в тази посока, повечето обаждания са свързани с алкохол. От 2015 по памет на второ място мисля, че малко по малко започнаха да зачестяват, в момента са може би на второ място обажданията за хазартен проблем", коментира Светослав Кирилов. 

Седем години Националният център по наркомании се намираше на улица "Пиротска" № 117

Сградата е собственост на Столичната община. През 2018 година договорът за наем между Столичната община и Министерството на здравеопазването изтича, общината отказва да го поднови заради множеството жалби от недоволни граждани в района, наличието на детска градина, училище и парк в непосредствена близост. Същите са мотивите за недоволство и протест на жители в столичния квартал "Младост", след като преди един месец Центърът за лечение на наркозависими беше преместен в МБАЛ "Света Анна".

Метадонът също е наркотично вещество, което се използва в медицината, каза Желяз Турлаков, основател на Терапевтична общност "Ново начало":

"Създаде се една огромна пасивна маса от хора, които на практика са зависими, те не променят начина си на живот".

Желяз Турлаков каза, че не вярва в национални програми

"Аз вярвам в местни, локални добри практики, които трябва да бъдат подкрепени от държавата".

Необходимо е да се търси нов тип концепция, коментира Желяз Турлаков.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11