Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирена Чакърова: Силата на биоданза е в редовното практикуване

Ирена Чакърова е основател на практика по биоданза, мечтае да създаде училище за обучение по биоданза. Това е танц, замислен да помага на хората да се радват повече на живота. 

"Това е моята мечта - някой ден в България да има училище "Биоданза" така, както аз завърших едно от училищата във Франция, защото това училище промени живота ми", разказва пред "Хоризонт" Ирена Чакърова, която е живяла шест години във Франция.

"То е като едно училище на живота. То ми даде сила, свобода, самочувствие. Всъщност самото танцуване по методологията, както е изградена, самото танцуване прави всичко това възможно: човек да се освободи от ограниченията, да започне да чувства, да се свърже в себе си, да чувства какво за него е добро, не просто да прави нещата, а да знае, че те идват дълбоко от вътре и това му е на сърцето", обясни Ирена Чакърова в предаването "Закуска на тревата". 

Създател на биоданза е Роландо Торо Аранеда

Чилиецът е бил психолог и антрополог, бил е и учител в начално училище.

"Той е бил преподавател в Института по антропология към Чилийския университет, след това е живял (след преврата) и в Бразилия, и в Италия, и в Аржентина= Накрая се връща и в Чили. Неговите изследвания всъщност поставят началото на тази методология, където музиките са много внимателно подбрани за влиянието, което те оказват  върху хората. Днес има много изследвания в областта на влиянието на музиката върху хората", допълни Чакърова.

За практикуване на биоданза са необходими поне трима-четирима души. "В едно занимание по биоданза има съвсем простички предложения и движения, които даже в началото ни се струват смешни, защото е прекалено просто".

Биоданза може да се изпълнява самостоятелно и в група

"Едно занимание продължава около час и половина. Има средно около 13 музики, като първата част е по-активна. Там наистина се цели стимулиране на жизнената енергия. Във втората част забавяме темпото, имаме възможност да погледнем навътре към себе си. И през цялото това време не сме сами. Има взаимодействие и в група" - така описва заниманията по биоданза Ирена Чакърова. По думите й, самата практика е така направена, че се създава "една много добронамерена среда, в която човек може да се отпусне".

Опознаването е на първо място на себе си, след което можем да отидем и към другия, казва още Чакърова. "Те, нещата, се случват успоредно, но може би е всъщност важно да можеш да опознаеш себе си, за да имаш пространство да опознаеш и другия, да му дадеш и на него тази възможност."

Още за философията на биоданза слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17