Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Николай Габровски: Неврохирургията у нас направи революционен скок

Снимка: Болница "Св. Иван Рилски"

Неврохирургията в България изживя революционен скок последните 10- 15 години по отношение на оборудването, диагностичните методи и технологиите. Това каза пред "Хоризонт" председателят на Българското дружество по неврохирургия и заместник-директор на УМБАЛСМ "Пирогов" проф. Николай Габровски. 

"Вече има немалко клиники в България, които са оборудвани на много добро, дори на високо, съвременно европейско ниво. Неврохирурзите като цяло, макар винаги да са били много добре подготвени, голяма част от тях са минали курсове на обучение, които са извън страната. Немалка част от тях да са работили извън страната", посочи проф. Габровски.

Българските неврохирурзи могат да се равняват с колегите си от други европейски държави, смята Габровски. 

"Вече се оформиха интердисциплинарни екипи с неврорентгенелози, с невролози, с които работим и с което се надявам, че даваме много по-добро качество на здравната услуга и лекуваме много по-добре, отколкото изобщо сме си представяли, че ще можем, преди 15 години. Същото се отнася примерно за гръбначната хирургия, където навлязоха много нови системи, с които можем да лекуваме гръбначните заболявания. Радиохирургията, което е вид облъчване, което на места обаче се осъществява предимно от неврохирурзи и предимно за неврохирургични заболявания, също беше една мечта - нямаше нито апаратурата, нито специалистите, които да осъществяват този вид лечение преди петнайсетина години, вече такава апаратура има", коментира проф. Николай Габровски.

Достигнати са много високи нива на качеството на предлаганата неврохирургична помощ, отбеляза специалистът. 

"Профилактика на голяма част от заболяванията, за съжаление, не може да се направи. Не може да се направи профилактика на туморните заболявания на мозъка, не може да се направи профилактика на голяма част от гръбначните заболявания, не може да се направи профилактика на травматизма. За някои от съдовите заболявания на някои места по света е правен опит да се прави мониторинг, който е един вид профилактика, т.е. предварителна диагноза без оплаквания, обаче никъде този подход не е доказал своята ефективност", коментира Николай Габровски. 

Във всеки от големите градове има добре работещо неврохирургично звено, в което колегите са отлично подготвени и в повечето случаи добре обезпечени технологично, допълни той.

Голяма част от лечението и медицинските изделия в неврохирургията вече се поемат от Здравната каса.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15