Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Интригуващи срещи с "Изкуството на барока" 2019

Вече 13 години, когато дойде есента, любителите на бароковата музика очакват събитията от фестивала "Изкуството на барока", специализиран в представянето на музиката от XVII и XVIII век. И всяка година програмата му е интригуваща, с елитни участници от европейските сцени и с малкопознати имена на автори, които са приоритет на музикалните изследователи.


Артистичният директор на "Изкуството на барока" - цигуларката Зефира Вълова - е не само музикант с ярко присъствие и Зефира Въловахаризма, но и визионер с все по-интересни концепции, базирани на нейните идеи и многобройни контакти с барокисти от цяла Европа. Благодарение на нея в България са гостували, а ще гостуват и в това издание на фестивала много изявени интерпретатори, отдадени на исторически информираните практики, като Ерик Босграаф, Изхар Елиас, Алесандро Пиану, Едгар Моро, Алекси Косенко, Франсоа Лазаревич. Посрещали сме Бароковият ансамбъл на Европейския съюз, ансамблите Les Ambassadors от Франция, Il pomo d'oro и др. 

Тази година фестивалът "Изкуството на барока" беше открит с концерт на 1 октомври в ново пространство - Регионалния музей за история на София. Следват събития през октомври, ноември и декември в Аулата на Софийския университет и в галерията "Оборище 5". Сред най-очакваните звезди са контратенорът Якуб Юзеф Орлински, чембалистът и диригент Франческо Корти, цигуларката Альона Баева, гамбистът Мауро Колантонио, Ерик Босграаф, който ще представи инструмента шалюмьо, и много български барокови специалисти.

Фестивалът "Изкуството на барока" е част от културния календар на Столична община и носител на приза "Музикален проект на годината" в анкетата "Музикант на годината 2010" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". 

Чуйте всички интересни подробности и имената на още от гостите в тазгодишното издание на форума в интервюто със Зефира Вълова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28