Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туристическият съюз и хижар в спор за "Амбарица"

Дългове спъват разбирателството между съюза и стопаните на хижата

Снимка: БГНЕС
Сдружение „Планинска школа Амбарица“ алармира, че Българският туристически съюз възнамерява да прекрати сключеното помежду им споразумение за стопанисване на хижа "Амбарица" в Троянския балкан. Туристическият съюз получава хижата за стопанисване и експлоатация в името на социалния туризъм с постановление на Министерския съвет през 1957 година.

Сдружението наемател не е изплащало своите наеми от 2016 година и има натрупани задължения, надхвърлящи 30 хиляди лева, мотивират се от Българския туристически съюз. По силата на договор, сключен между двете страни на 2 април 2014 година, след изтичането на определен гратисен период, сдружението е имало задължението да изплаща месечна наемна вноска в размер на минималната работна заплата за страната.

Хижарите с предизвестие да освободят хижата

Преди 2 седмици наемателите получават писмено уведомление, че незабавно трябва да освободят хижа "Амбарица", заради: "некоректно изпълнение от страна на наемателя", обясни председателят на Българския туристически съюз доц. Венци Росманов.

Емилия Гатева  Снимка: БГНЕС

От своя страна хижарят Емилия Гатева заяви по "Хоризонт", че в хижата са инвестирани средства на стойност 74 хиляди лева под формата на ремонти и оборудване.

"Когато сключихме договора, още в началото беше ясно, че за да заработи нормално хижата са необходими ремонти - освен в сградата, и за обзавеждане, защото там липсваха много неща, които са необходими. Няма икономическа логика в това. Няма хижа в района, наемателят на която да извършва хем всички ремонти, хем да плаща наеми, текущи поддръжки", казва Емилия Гатева.

Наемите не могат да бъдат опростени

В отговор доц. Росманов изтъква, че по силата на сключения договор, в края на декември 2015 година е изтекъл гратисният период, в който от наемателя не се е изисквало да плаща наем. Считано от януари 2016 година, сдружението е трябвало да изплаща месечен наем.

"Тези пари не могат да бъдат опростени. Договорите трябва да се четат внимателно, а пък изпълнението им е задължително. В договора пише, член 5: след изтичане на договора извършените инвестиции под формата на подобрение и ремонти остават в полза на наемодателя и не подлежат на възстановяване. Няма клауза в договора, където да пише, че средствата, които са вложени, компенсират или опрощават наемите", подчерта Венци Росманов.

Заинтересованите страни са провели няколко срещи и в присъствието на областния управител на област Ловеч, но консенсус не е бил постигнат.

Подозрения, че се търси нов стопанин на "Амбарица"

Междувременно Емилия Гатева изрази съмнение, че под претекста за неизплатени наеми, Туристическият съюз иска да смени лицето, стопанисващо хижата:

"Те просто искат друг да стопанисва хижата. Истината е, че дори те нямат право да взимат тези наеми. Това от тяхна страна е закононарушение, защото имотът им е предоставен за безвъзмездно ползване, за развитие на социален туризъм. И те,  събирайки наем, без да са упълномощени всъщност от областния управител, изземват чужди права", коментира Емилия Гатева.

Туристическият съюз също обременен от дългове

В отговор доц. Росманов поясни, че лицата, стопанисващи обектите на Българския туристически съюз, се избират с конкурс и трябва да покриват определени критерии, затова не може да се говори за фаворити.

Снимка: БГНЕС

"Наемите отиват в касата на Българския туристически съюз и се разпределят за нуждите на всички обекти, за дейност, за маркировка и за подслон. От 2011 година Българският туристически съюз не е получил средства от държавата, защото в годините е натрупал дългове, които трябва да бъдат възстановени в сериозна сума. Ние влязохме във връзка с представителите на държавата в лицето на министър Кралев и уточнихме, че този въпрос трябва да бъде изчистен, в резултат на което нашият съюз трябва да получи лиценз, какъвто няма от три години", допълни Венци Росманов.

От Туристическият съюз заявиха, че ако Емилия Гатева изплати натрупаните към съюза задължения, сътрудничеството ще бъде подновено и нейното предложение за стопанисване на хижата ще бъде преразгледано.

Темата може да проследите и в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11

"За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни

Днес отбелязваме Деня на Земята. Основната тема тази година е за пречистване на планетата ни от пластмаси .  И днес "За Земята" настоява за подмяна на еднократните пластмасови изделия с многократни , заяви пред БНР Евгения Ташева от екологичното движение. И даде пример с използването на лични бутилка за вода, чаша, кутия за храна или чанта за..

публикувано на 22.04.24 в 09:50