Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Томичовият псалтир остава в България до 8 декември

Средновековният илюстриран сборник е тук след 10-годишна реставрация

Снимка: БТА
Един от най-ценните и богато илюстрирани ръкописи на Средновековна България от 14 век - Томичовият псалтир, е изложен в Националния археологически институт с музей при БАН. Оригиналът никога не е гостувал в България и не е напускал Москва, където се съхранява. Ръкописът, който е на почти 700 години, остава у нас до 8 декември. 

Томичовият псалтир е молитвена книга на старобългарски език, изработена от монасите от Търновската книжовна школа. От 40 годишното царуване на Иван Александър през 14 век до наши дни са останали само още два подобни ръкописа - Манасиевата хроника, която се намира във Ватикана и Лондонското евангелие, което може да се види в английската столица. 

Томичовият псалтир се състои от 304 хартиени листа с църковни текстове, илюстрирани със 109 миниатюри. Сега е в България след продължила 10 години прецизна реставрация, обясни проф. Аксиния Джурова - изследовател на ръкописа. 

От 1901 година псалтирът се съхранява в Държавния исторически музей в Москва, където получава и името си, в чест на своя откривател - Сима Томич. той е известен филолог-славист, който в началото на 20 век е командирован от Сръбската академия на науките в днешна Република Македония със задачата да проучи местните говори. 

При тази експедиция сръбският учен открива и няколко ръкописа в българска редакция, сред които се откроява най-вече псалтирът. Заради значението си, ръкописът е оценен и откупен от музея в Москва с намерение да бъде публикуван. 

Илюстрациите в псалтира са дело на няколко майстори - славяни и гърци. Композицията представя и двата свята - земния и отвъдния. 

Чуйте повече в репортажа на Светослава Кузманова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Ризова и театралната школа

Анна Ризова в рубриката "Горещи сърца": Уча децата, че трябва първо да обичат себе си!

За нея няма невъзможни неща. Но най- важното за нея е да накара децата, а и възрастните да повярват в силата на изкуството и познанието. Тя е на 30 години, вече е усвоила няколко професии. Завършила е театрално изкуство, докторант е по "Кинознание и телевизия", преподава на студенти в Югозападния университет, работи като експерт "Реклама" в Радио..

обновено на 21.04.24 в 09:30
Анна Йончева, основател на инициативата

Анна Йончева: Благодарна съм за всичко научено от семействата на деца с увреждания

Преди 5 години на една детска площадка в София една майка вижда как дете съветва друго дете да не играе с момиче в инвалидна количка, защото момичето е заразно. Така Анна Йончева решава да направи децата с увреждания видими, за да могат другите деца да свикнат с тях и да играят заедно.  Тя е фотограф-любител, основател на проекта „Различните деца“,..

публикувано на 19.04.24 в 15:53

"Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш". Проект на студенти от НБУ за незрящи

Студенти по журналистика от 4-ти курс в Нов български университет предизвикват въображението на незрящите, за да ги отведе там, където не могат да отидат. Това се случва в проекта "Представи си - Не е нужно да гледаш, за да видиш", създаден от млади хора за техни връстници със зрителни проблеми. Премиерата на студентското радиопредаване беше..

публикувано на 19.04.24 в 11:15
Проф. Владимир Кефалов

Проф. Владимир Кефалов сред най-добрите специалисти в света в изучаването на човешкото зрение

Преди 23 години е учредена  Бреслеровата награда . Учените или лекарите, които имат право да се състезават за нея могат да живеят в която и да е държава по света, но трябва да имат медицински или научни изследвания, които  да допринасят за лечението на хората, загубили зрението си . През  2019 г. в списъка на учените  получили високото отличие е..

публикувано на 17.04.24 в 12:33

Само зимата ли може да ни изненада? Летният сезон е пред провал заради недостиг на кадри

Летният сезон е пред провал, предупреждават хотелиери и работодатели по Южното Черноморие. Причината - задълбочаването на кризата с липсата на работници и персонал за туристическите обекти . Само по Южното Черноморие за предстоящия сезон се търсят 27 хиляди работници. Междувременно посолствата в трети държави извън ЕС, откъдето се чака работна..

публикувано на 16.04.24 в 09:41

Седмицата на космически обороти: слънчево затъмнение и научно просветление

Деца и възрастни носеха цветя за извънземните, някои ги чакаха с глави лук. Казваха, че не се страхуват : - Вярвате ли, че ще дойдат? - Вярвам, защото тази заран пак съобщиха, вестниците четем. - Те дали биха могли да помогнат на България с нещо? - Ами казаха: "Ще помогнем". -..

публикувано на 13.04.24 в 17:09

"Яйцето" в СУ се събуди за нов живот – става модерна зала за събития

Емблематичното за поколения студенти и преподаватели пространство в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - "Яйцето", започва нов етап от своето съществуване. То вече ще бъде съвременно пространство за публични събития, в което ще се помещава и модерна лаборатория.  " Залата има невероятна акустика . Направихме специално озвучаване. Може..

публикувано на 12.04.24 в 12:05