Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли гише на Терминал 2 за младите медици

Снимка: БГНЕС

Образованието, здравеопазването и преработващата промишленост са трите сектора, чиято роля на пазара на труда ще се засилва. Учител и медицинска сестра ще бъдат най-значимите професии у нас, показват прогнозите за развитието на пазара на труда в България.

Недостигът на медицински сестри е глобален проблем

"Проблемът е с кадрите, тъй като раждаемостта става все по-малко, ние не можем да имаме кандидати, които активно да се включат в пазара на труда, преди това да се обучат в това, което те са избрали - за медицински сестри, акушерки, ако говорим", отбеляза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" доц. д-р Александър Вълков, декан на Факултета по здравни грижи в Медицинския университет в Плевен, който уточнява, че недостигът на медсестри е глобален проблем.

Тази година в медицинския университет в Плевен не са попълнени местата за обучение на акушерки. Приетите кандидатки са с пет по-малко от обявените бройки.

"Всички тези хора отиват в чужбина, защото това казват: "Ние ще получим това, което сме дали на тази страна и на тази държава, където ще работим и ще получим адекватно заплащане и адекватен социален статус. Това при нас засега не може да стане, защото ние не сме от тези богати държави, към които всички се стремят", посочи  Александър Вълков.

Много работа - малко пари и малко свободно време

Милена е медицинска сестра. Преди седем години напуска България заради тежките условия на труд и ниското заплащане. Върнала се е скоро у нас, но отново е разочарована.

"Нямах достатъчно лично време за семейството си тук. Работих извънредно, може да се каже, втори график правех на месец, за да имам една наистина нормална заплата. И, отивайки в чужбина, вече разбираш, че имаш едно наистина много достойно заплащане, имаш лично време, можеш да помогнеш на семейството си", разказа медицинската сестра пред БНР.

В България се работи с малко медицински служители, казва Милена и дава пример: " В операционната сме били на 24-часова спешност две сестри". 

Има ли гише на Терминал 2 за младите медици

Д-р Мария Стоилова е завършила току-що медицина, искала е да специализира патоанатомия, но места няма. След няколко дни ще започне работа в Спешната помощ.

"Всъщност системата наистина от доста години не работи в полза на младите лекари. Сякаш са ни построили едно гише на Терминал 2 и ни чакат да си тръгнем. В крайна сметка никой не го иска това, но нямаш места за специализация, нямаш нормални пари", коментира Мария Стоилова.

Още акценти по темата чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11