Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Овчаров призова за по-твърди позиции към Северна Македония в спора за историята

Николай Овчаров
Снимка: Ани Петрова, БНР

Археологът проф. Николай Овчаров призова за по-твърди позиции към Северна Македония след така нареченото „кърваво писмо“ на македонски интелектуалци до ЕС след приетата от България декларация.

Това става на фона на започващата среща на лидерите на ЕС в Брюксел, където една от темите и членството на Северна Македония и Албания в ЕС. 

Само преди дни македонските интелектуалци посочиха забележки по приетата от Българския парламент декларация. Те възразяват срещу формулировки, свързани с езика, историческите личности и събития. Настояват също европейските институции да отговорят принципно на открития национален шовинизъм на българския парламент. Николай Овчаров, който е и автор на проучвания върху Средновековието и по-новата история на Вардарска Македония, обясни обаче, че изпратеното писмо може да бъде оборено. За пример той посочи:

„Тези интелектуалци приемат македонската теория за основата на старославянския език. Македонската позиция не е мръднала и на йота. Да не кажа, че се втвърдила. Виждаме и съвсем конкретната атака за признаване на македонско малцинство в България - един от основните въпроси, за които няма как България да отстъпи“.  

Проф. Николай Овчаров препоръчва смесената комисия между България и Северна Македония по историческите въпроси да бъде поставена на по-широка основа и да не се отстъпва от "червените линии", приети от българския парламент.

„Сега, при положение че се отлага поканата… вече може пак да се поговори, вече и от други позиции. Моята препоръка е да бъде по-твърда българската позиция, да не се отстъпва така лесно и да не се радват толкова на тези дребни победи, защото както виждаме, много бързо могат да се отрекат. Време е да започнат да излизат някакви документи, под които има подпис и зад които стои правителството на Македония“.

Овчаров е убеден, че работата на комисията между Скопие и София не трябва е само за тупане на топката до приемането на Скопие в ЕС. Официалната позиция на България е, че на заседанието на лидерите на ЕС тези дни страната ни ще подкрепи интеграцията на Северна Македония, но с условия за решаване на спорните проблеми по история, промяна на учебниците, реабилитация на всички репресирани заради изразено българско самосъзнание, осветляване на сътрудниците от Северна Македония на службите за сигурност на бивша Югославия. Франция засега е против членството на Северна Македония. А Дания и Холандия и Франция са срещу започване на присъединителни преговори с Албания. Общият мотив срещу страните–кандидатки е, че те не са готови с реформите.

Премиерът на Северна Македония Зоран Заев каза от Брюксел обаче, че провал на преговорите означава падане на правителството и призова европейските държави да бъдат „герои, а не пречка“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СГП предлага законодателни промени заради тежки катастрофи с пияни и дрогирани шофьори

Заради множеството случаи на тежки катастрофи, предизвикани от пияни и дрогирани шофьори, със загинали или тежко пострадали, Софийската градска прокуратура предлага серия от законодателни изменения.  Сред тях са увеличаване на срока на мерките "задържане под стража" и "домашен арест" от два месеца на осем месеца и възможност за събиране на трафични данни..

публикувано на 19.04.24 в 17:03

Кабинетът одобри 22 програми за развитие на образованието за общо 231 млн. лв.

Служебното правителството одобри 22 национални програми за развитие на образованието с общ бюджет 231 милиона лева.  Две от тях са нови - "Безопасност на движението по пътищата" и "Без агресия за сигурна образователна среда". Част от останалите програми включват подобряване на компетентността на ученици и учители, кариерно ориентиране,..

публикувано на 19.04.24 в 16:58
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Кремъл потвърди, че някои ведомствени служители имат забрана за пътуване

Кремъл потвърди, че служителите в някои държавни ведомства в Русия имат забрана за пътуване, а в други ведомства се изисква хората да уведомят за плановете си да заминат в чужбина. В четвъртък агенция Ройтерс съобщи, че Русия затруднява пътуванията в чужбина за някои служители поради опасения, че чужди сили могат да се опитат да получат достъп..

публикувано на 19.04.24 в 16:54

Общината в Кюстендил отдава жилища на медик от града и лекарка от Босилеград

Общината в Кюстендил ще отдаде жилища на медик от града и лекарка от Босилеград (Сърбия), които вече работят в районната болница и живеят под наем. Докладната за отдаването е внесена за предстоящото заседание на Общинския съвет.  Лекарят от града е завършил наскоро, сега специализира хирургия и живее под наем. Често му се налага да пътува и до..

публикувано на 19.04.24 в 16:52

Лавров: Казахме на израелците, че Иран не желае ескалация

Русия е дала ясно да се разбере на Израел, че Иран "не желае ескалация", заяви външният министър Сергей Лавров. "Имаше телефонни контакти между ръководствата на Русия и Иран, наши представители и израелците. По време на тези разговори много ясно заявихме на израелците, че Иран не желае ескалация", каза Лавров в радио интервю. От своя..

публикувано на 19.04.24 в 16:51
Централният площад в Ниш

В неделя премахват от Ниш неизбухнали през 1999 година снаряди на НАТО

Квартал в южния сръбски град Ниш ще бъде евакуиран в неделя заради премахването на неизбухнали снаряди на НАТО, открити в района, съобщиха от градския щаб за извънредни ситуации. "Специалните екипи за разминиране ще бъдат на място. Те ще преместят бомба, датираща от бомбардировките на НАТО през 1999 г., която тежи 1000 кг", заяви кметът..

публикувано на 19.04.24 в 16:49
Проф. Радостина Александрова

Проф. Александрова: Ваксинирайте срещу коклюш и роднините, които ще имат ежедневен контакт с бебето

За предпазване на новородено от коклюш се препоръчва ваксиниране на жената в последните три месеца от бременността и на роднините, които ще имат ежедневен контакт с бебето през първите месеци.  Това обясни за "Хоризонт" вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова във връзка с починалите от коклюш бебета в Кюстендил...

публикувано на 19.04.24 в 16:46