Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марио Бионди: "Музиката не е комерсиален продукт. Тя е душевност и начин на живот"

2
Италианският певец и композитор Марио Бионди
Снимка: mariobiondi.com

Марио Бионди притежава един от най-дълбоките, кадифени и разпознаваеми гласове сред съвременните джаз вокалисти. А тази вечер ще имаме шанса да чуем този глас и на живо в столичната зала 1 на НДК. Италианската звезда се завръща в България за своят втори концерт, след като през 2017-та зарадва всички свои почитатели със страхотен концерт в столичен клуб. Усещането този път със сигурност ще е по-различно, предвид голямата сцена, но емоцията и настроението с което успява да грабне публиката са гарантирани.

Бионди е роден през 1971г. в Катания, под името Марио Ранно. Страстта му към музиката се заражда още в ранна детска възраст, като семейството му е сред основните движещи сили, провокирали интереса и любопитството му.

"Баба е била певица, и то още през 40-те години на миналият век. 20 години по-късно, по този път е тръгнал и баща ми. Благодарение на баба ми имах възможността да се докосна до Синатра, Пери Комо и други сериозни изпълнители в този жанр...баща ми ме запозна със соул и ду-уап музиката." - споделя музикантът.

Големият му пробив идва едва през 2006-та, когато излиза първият му албум "Handful of soul".

"Започнах да споделям своята собствена музика още когато бях на 12...На 16 написах първите си песни, но проблемът беше, че още тогава се насочих към джаза, а по това време той не беше сред най-слушаните и харесвани стилове в Италия...Именно заради това се наложи да почакам доста дълго време преди да представя песента "This Is What You Are" на публиката, но точно тя беше моят начин да се свържа със света и хората в него."

През годините италианският джазмен е работил с велики музиканти, сред които Ал Жиро, Рей Чарлз, групата Earth Wind and Fire, Тил Брьонер, Шака Кан и много, много други.

"Израснах с музиката на Ал Жиро, Earth Wind and Fire, Кармен МакРей, Пиндо Даниеле, Рей Чарлз. Те бяха моето вдъхновение. Успях по един или друг начин да се свържа с тях...защото усетих тяхната душевност като собствена. А когато се срещнах с тях на живо беше невероятно преживяване, защото се запознах с хората, които слушам през целият си съзнателен живот. И наистина те изглеждаха точно така, както звучи тяхната музика, така както си ги представях слушайки ги."

Концертът в София е част от голямото световно турне, в което музикантът представя новият си албум "Brazil". Това е неговият 9-ти студиен албум, а особено впечатление прави връзката с бразилската култура, която е сериозно отразена и в първият му албум.

"Бразилската музика е една от любимите ми, защото е изпълнена със страст и защото притежава толкова твърда и убедителна ритмическа специфика."

Какво още сподели той за семейство си, за родната Сицилия, за вдъхновението, за личният си свят и за брадата, която вече не е част от визията му, чуйте в прикаченият звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Синът на Чарли Чаплин ще представи концерт – спектакъл в България

Юджийн Чаплин ще представи у нас концерт – спектакъл, който разказва за живота на неговия баща – Чарли Чаплин. "Останах впечатлен от предствата на Юджийн за неговия родител. Тя е различна от образа на легендарния комик. Чарли Чаплин е бил тих и спокоен човек, който  е играел със своите деца, правил им е фокуси  и ги е разсмивал.  Често е..

публикувано на 23.04.24 в 19:32
Железни момчета

"Железни момчета" и романтиката на българските железници

Цялата история на България може да се разкаже през историята на железниците. Това обясни пред БНР Емил Спахийски, сценарист на филма "Железни момчета". "Има изключителна романтика, свързана с времето на парните локомотиви. Оказва се, че тези машини, създадени от човешката ръка, са изражение на гениалността на инженерната технология...

публикувано на 22.04.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 31-я сезон на предаването на програма Хоризонт за музикално-сценични изкуства Каста дива :  20.05-21.00 ч.: Специален гост: младата звезда на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ Илона Иванова – единият от гласовете в саундтрака на видеоиграта Baldur's Gate 3, който беше отличен с награда на Британската..

обновено на 22.04.24 в 18:53

Еничарството – болната тема в нашата история

Най-новата книга на великолепната разказвачка Елена Петрова от Пловдив, която живее в Гърция, със заглавие "Храмът на греховете" засяга една жестока тема от нашата история - принудителното еничарство на българи по време на турското робство. Конкретни лица и образи превъплъщават по истински случаи темата за любовта и греховете, но..

публикувано на 22.04.24 в 13:45
Петър Петров, баритон (1919-2005)

Спомен за баритона Петър Петров

През април отбелязваме 105-годишнината на един много обичан баритон през 50-те и 60-те години на отминалия век - Петър Петров.  Предполагам, че всички, които са гледали спектакли на Софийската опера с негово участие, веднага ще си го спомнят - той беше много емоционален певец, веднага привличаше вниманието на публиката със сърцатата си..

публикувано на 19.04.24 в 19:25
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян

Седмицата на камерната музика в Добрич с почит към диригента Константин Илиев

На 23 април в Добрич започва Седмицата на камерната музика "Константин Илиев".  С изданието тази година се отбелязва 100-годишнината от рождението на диригента Константин Илиев, един от основателите на фестивала, както и на местния камерен оркестър. Концертите са четири и се провеждат всяка вечер до 26 април включително в концертната зала..

публикувано на 19.04.24 в 18:51

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59