Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Цветеслава Гълъбова:

Вентилираме емоциите си на клавиатурата, после не гласуваме

Трябва да се гласува, защото е важно кой управлява, казва психиатърът

Д-р Цветеслава Гълъбова
Снимка: Евелина Стоянова

„Смятам, че трябва да гласуваме, да бъдем граждански активни, да се интересуваме какво се случва с нашия град, с нашата улица, с нашия квартал – да изискваме отговори, да поставяме въпроси. Трябва да се учим да живеем като общност, като хора, които са заедно.“ Мнението е на д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски".

Активни в социалните мрежи, пасивни на избори

„Мислила съм си по въпроса защо хората са толкова активни в социалните мрежи, а когато трябва реално да се свърши нещо – дали е да се отиде на протест, дали да се отиде до урните – нещата не ни се получават. Стигнах до извода, чисто професионално, че хората извентилират своите емоции на клавиатурата. В това отношение може би социалните мрежи не ни правят услуга. Хората изливат всичко това на екрана, на „белия лист“ и след това няма енергия за нищо“, коментира Гълъбова пред "Хоризонт".

„Освен това социалните мрежи предполагат в голяма степен анонимност. Можеш да се скриеш и да напишеш каквото си искаш. Но след това ето виждаме, че хората не отиват до урните, което за мен не е добре“, допълва тя.

Да се гласува задължително

Д-р Гълъбова е привърженик на тезата за задължителното гласуване. 

„Гражданската активност включва и това – да имаш позиция, но информирана позиция, предполага се да се запознаеш с кандидати, програми, платформи, да прецениш. Ако ние бъдем задължени да гласуваме, това ще означава, че ние ще трябва да се поровим, да се напрегнем мисловно и да направим някакъв избор.“

Зависи ли нещо от моя глас

Факт е, че избирателната активност е ниска. Паралелът с цивилизования свят, където хората живеят добре и не се интересуват от политика, не се съотнася към нашия случай, подчертава д-р Цветеслава Гълъбова. 

„Е, добре, но ние в България не смея да твърдя че живеем кой знае колко добре. Изглежда, че наистина не се интересуваме от политика или нашата народопсихология е такава: „Е, какво зависи от моя глас“. Тук опираме вече до други неща като честност и прозрачност на изборите и усещането на хората дали те са честни и прозрачни“, коментира психиатърът.  

Важно е кой и как управлява - общината, града, страната

Относно купения вот, д-р Гълъбова изтъква, че е важна гражданската грамотност – да разбираме колко важен е нашият глас и колко важно е да участваме в гражданските процеси в едно общество, а такъв процес е и изборът. „Колко е важно кой и как ще управлява града, общината, в която живееш, страната, в която живееш…“

Да гласуваш е проява на отговорност, отбелязва още Цветеслава Гълъбова. „Аз обаче съм против да се твърди, че който не гласувал, нямал право на претенции. Не, човек щом си плаща редовно данъците, има право да претендира и да изисква.“

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17