Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новите библиотеки: технологии и традиция

Толстой в хартиен или електронен вид - без значение, важното е да се чете

Снимка: Фондация "Глобални библиотеки - България"

Съвременната библиотека трябва да бъде място за образование, информация и комуникация за всеки. Така смята Спаска Тарандова, изпълнителен директор на Фондация "Глобални библиотеки - България". Фондацията организира конференцията "Предизвикателства пред обществените библиотеки в 21 век". 

"Тъй наречената цифрова трансформация, която ни предстои, е едно от основните предизвикателства за библиотеките - как ние да ги направим технологично да отговарят на изискванитя на съвременните читатели. Начините на четене и представяне на информацията се променят буквално с месеци, не с години", каза в предаването "Хоризонт до обед" Тарандова.

В края на ноември предстои подписването на споразумение между Министерството на културата и Министерството на образованието и науката. По силата му библиотеките и училищата по места ще могат да кандидатства с общи програми, които да насърчават знанията по български език и четенето.

Малките библиотеки трябва да променят матрицата

Начинът на обслужване в библиотеките в малките селища трябва да се промени, категорична е Спаска Тарандова.

"Когато усилията на общината и на читалищата се обединят в това да се оборудват наистина, едни библиобуси, които, да се знае всеки ден в кое населено място са, тогава ще бъде много лесно да се заделят необходимите средства. Там да има актуална литература, там да има компютри, там да има периодични издания, които да могат да се ползват от гражданите при нужда."

Пример от Монтана дава директорът на Регионалната библиотека Анелия Иванова. Служителите в библиотеката са си поставили за цел да привличат читатели, които са обсебени от технологиите. За целта библиотекарите са били обучени. 

"За да може да работим с тях и да разберем техните потребности. След това в библиотеката осигурихме такива нови технологии. За нас не е тема табу да има компютри, дрон, очила за виртуална реалност...", разказва Анелия Иванова.

Толстой в електронен формат и дронове над града

Основното е да се намери пресечната точка между новите технологии и традиционната роля на библиотеката, подчертава тя. "Няма нищо лошо в това един Толстой да се чете на електронен носител, важното е той да се чете."

"Използваме дрон, идва група с ученици, заснемат кадри от града ,след което обособяват една виртуална изложба с кадрите, които са занели. След което тази виртуална изложба я използваме за по-малките деца, на които я показваме и запознаваме със забележителностите на града, или наши гости", разказа още Иванова.

Има и приложение за смартфон, което дава достъп на децата до различна информация на Регионалната библиотека в Монтана. "С по-малките деца отново работим с новите технологии. При тях има една поредица от обучения с роботчета..."

Библиотеката - притегателна и през лятото

В библиотеката са разработили и лятна програма за безплатни занимания - от моделиране с природни материали до интерактивна игра за познаване на часовника за най-малките.

"С цялата тази програма се стремим да внушим на родителите и на децата, че през лятото също неформално да се учи, за да поддържат те своя ум, да придобиват нови знания и умения и то в една неформална среда, не в училище, а в библиотеката", допълни Анелия Иванова.

Още детайли по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40