Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Посланикът на Германия у нас се връща за час към опита си на радиоводещ

Н. Пр. Кристоф Айххорн: Основната дума за Европа е свобода

Музикален прочит на случилото се преди 30 години в специално издание на "Хоризонт до обед"

Н. Пр. Кристоф Айххорн
Снимка: Ани Петрова



„България и Германия споделят общ исторически опит – свободата. Преди 30 години, на 9 ноември, падна Берлинската стена, слава Богу. Преди 30 години стотици хиляди българи бяха на улицата и какво искаха? Свобода. За себе си, за децата си, свобода за всички нас, в Европа. Свобода – това празнуваме днес.“ Това каза пред БНР посланикът на Федерална Република Германия у нас Н. Пр. Кристоф Айххорн. Освен опита си като дипломат в Москва в ключовото време около падането на Берлинската стена, Кристоф Айххорн има в биографията си и познания като радио водещ - от 1979 до 1985 г. в ARD в Германия.

„Всички в Европа имахме това чувство – приключваме със стария режим, искаме да бъдем свободни, да бъдем заедно и заедно да изграждаме своето бъдеще, да отворим границите и да изчезнат стените“, посочи Кристоф Айххорн.

Посланик Кристоф Айххорн и Ирина Недева

Песните на свободата или вятърът на промяната в музиката на 1989 г. Предаването "Хоризонт до обед" днес е посветено на 30-годишнината от началото на промените, както и на контра културата на 80-те в България и Германия, която подгрява условията за бунта. 

„И в Западна Германия имаше хора, които не бяха щастливи, не бяха доволни. Пееха песни за това. И в Източна Германия имаше хора, които не бяха щастливи и пееха песни за това. Разликата беше в това, че докато в Западна Германия те можеха да го правят открито на сцената, в Източна трябваше да пеят тайно, вечер в кухнята“, разказа Айххорн.  

„Ако погледнем Европа днес и различния исторически опит, който всички ние в Европа имаме, можем да се обединим около една дума – най-важната дума за нашата душа, за нашето сърце, за нашето мислене, за нашето бъдеще: това е думата „свобода“, коментира още посланик Кристоф Айххорн.  

Посланик Кристоф Айххорн и Ирина Недева

Германска народна песен от далечната 1780 година пък прави връзката с днешните тревоги във вече обединена Европа и се посвещава на свободата на мисълта и на словото, които винаги трябва да бъдат бранени.

„По това време навсякъде в Европа съществуват абсолютистки режими, не е имало свобода на изказа. Песента ни казва, че кралете, които са на власт, могат да ни затворят, но те не могат да надникнат в умовете ни, защото мислите са свободни“, допълни дипломатът, днес в ролята му на радио водещ.

Песента Die Gedanken sind frei – „Мислите са свободни“ в нейния съвременен   вариант звучи едновременно на няколко езика, сред които немски, френски, елзаски, италиански, португалски, турски и арабски. Озаглавена е Liberté de penser и е посветена на журналистите от френското сатирично издание Шарли Ебдо.

Слушайте повече в звуковия файл. 

Превод в ефир: Милкана Делер


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15