Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ралица Касимова: Малките фермери нямат нужда от големите вериги

Фермерските пазари - бъдеще след кризата

Николай Генов: Общините трябва да се погрижат да има повече фермерски пазари

Снимка: Ани Петрова

Фермерските пазари постепенно възобновяват дейността си в условията на извънредно положение и ограничена мобилност.

Кооперативната форма и този път показва по-голяма устойчивост и е възможност за малките фермери, отбелязва Николай Генов от „Хран Кооп“, чиято мисия е достъп до чиста храна чрез солидарно участие на производител и потребител в производството.

Със затварянето на пазарите много от редовните потребители са потърсили директно фермите, чиито продукти познават. Кооперативът също е предприел доставки до клиенти.

Някои от фермерските пазари се провеждат с намален брой участници, за да има повече пространство между масите, били са поставени информационни табели и дезинфектанти, разказа Генов пред "Хоризонт". „Всички производители са със защитни ръкавици, маски.“

„Хран Кооп“ има 74 членове, с почти равен брой производители и потребители, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ Ралица Касимова от организацията, в която вярват, че могат да бъдат връзка между малката семейна ферма и семейството в града без градина на село.

Може ли продукти от местни фермери да се озоват в големите вериги за хранителни стоки, каквито идеи демонстрира земеделското министерство?

В годините сме имали покани от различни вериги да правим фермерски пазари на паркингите им, фермерски магазин в два столични мола, уточни Ралица Касимова. 

„Мисля, че си знаем силите и си знаем мястото. Ние работим с между 100 и 200 малки, микропроизводители от цялата страна. Единици от нашите производители имат капацитета, мащабите, обемите и организационния ресурс да влязат във веригите. Тези производители, с които ние работим, нито имат нужда, нито имат възможност да влязат там. Те имат нужда от директен пазар, да излязат веднъж или два пъти в седмицата на определена локация, да се срещнат с потребителите си, да предложат продукцията си. Това с веригите не е решение за производителите, с които ние работим, въобще производителите, които участват на фермерски пазари“, коментира Касимова.

Държавата би могла да насърчава общините и кооперативни организации и да предоставя пространства, където да се случват фермерски пазари, смята Николай Генов, според когото местните власти имат инструментите да организират такива пазари.

„Това е всъщност нашият голям проблем. Ние и досега изпитваме проблем да убеждаваме общините, че има нужда от такива пазари – както за производителите, така и за гражданите. Обикновено ни предлагат западнали места или места, които не са удобни, тесни. Ние започнахме на „Римската стена“ и той е един от най-успешните фермерски пазари, но там не можем да се развием – притиснати сме отвсякъде, пространството е тясно, има допълнително наематели, което не допринася за развитието на този наш пазар.“

Генов прогнозира, че тенденцията повече хора да се обръщат към местната продукция след настоящата криза ще се засили

Двете мнения чуйте в звуковия файл.
Снимки: Ани Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Даниел Вълчев

Проф. Даниел Вълчев: Правната ни система е като човек на силни лекарства без връзка с оплакванията

" След направените конституционни промени българската правна система прилича на човек, на когото са предписали силни лекарства, които нямат нищо общо с неговите оплаквания. Те   са разбалансирали целия му организъм и той се чувства все по-зле, а лекарите взаимно се обвиняват в шарлатанство ".  Това заяви пред БНР проф. Даниел Вълчев, декан на..

публикувано на 18.04.24 в 14:10

Мария Тончина: Нямаме традиции на доброволчество

Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности . Това е значително по-ниско в сравнение с други европейски страни. Средностатистически в ЕС тази цифра е над 20%.  Фондация "От нас зависи" започва инициативата "Дай 5!", за да насърчат доброволчеството сред младите хора . Според Мария Тончина от..

публикувано на 18.04.24 в 10:51
Снимката е илюстративна.

24 май ще бъде обявен за Ден на България в Британска Колумбия

" България ще има специален ден в Британска Колумбия и в град Ванкувър. 24 май ще бъде обявен за Ден на България ". Това обяви пред БНР Велислава Панова, генерален консул на България в Торонто. Тя посочи, че тази година Дните на България в Канада , които предстоят на 19 април, се организират за трета поредна година. "В Британска..

публикувано на 17.04.24 в 07:46
Любомир Кючуков

Любомир Кючуков: Външната ни политика се разглежда не като национална, а като партийна

Смяната на външния министър е странно решение, което води само до един извод – че правителството очевидно е политическо, а не експертно , както се очаква от едно служебно правителство. Тези дни нямаше нищо, което да даде основания да се говори за промяна във външнополитическата доктрина на страната, категоричен е дипломатът относно думите..

публикувано на 16.04.24 в 08:05
Проф. Иван Кьосев

Проф. Иван Кьосев: В действащата ни Конституция има заложени капани в закони, необходим е рестарт

Политиците и управляващите да прочетат Търновската конституция и да почерпят опит от нея, защото в нея има баланс в разпределението на властите. Това сподели проф. Иван Кьосев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, в интервю пред БНР.  В предаването „Преди всички“ той представи новата си книга „Държавната власт и..

публикувано на 15.04.24 в 10:30

Весела Райчинова: Израел е пред дилема дали трябва да реагира в момента

Тишината, която обзе Израел след терористичните атаки на "Хамас", настъпи и снощи, но този път облечена в мрак . Това каза журналистката Весела Райчинова, която живее в Израел във връзка с вълната от атаки на Иран с ракети и дронове. Израел: Иранската атака е осуетена, прехванати са 99% от изстреляните ракети и дронове Иран е започнал..

публикувано на 14.04.24 в 14:59

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Снимки: Савина Спасова Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

публикувано на 14.04.24 в 12:52