Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едва 25 на сто от предвидените паркове и градини на територията на столична община са реализирани

Новият план за развитие на София предвижда двойно повече зелени кътове

Западният парк е оборудван със 110 камери и три патрула за безопасността на хората

"Ремонът на Западния парк се забави, той започна през 2018 година, като забавянето, освен по метеоролигчни причини, беше заради наличието на магистрален водопровод под един от фундаментите на главния вход на парка", това каза в "Хоризонт до обед" архитект Димитър Данчев, директор на Дирекция "Зелена система" в Столичната община за ремонта на Западен парк в София.
"Това не доведе до оскъпяване на проекта", коментира още арх. Делчев.

Проектът е на стойност 11 милиона лева, като 8 милиона са безвъзмездно европейско финансиране. В края на миналата година Столичната община взе заем от бюджета на София от над 3 млн. лв. за дофинансиране на ремонта, а това се случи, след като заради забавяния управляващият орган на Оперативна програма " Региони в растеж" санкционира проекта с 2 млн. и половина. 

След като ремонтът приключи, заемът на общината трябва да бъде възстановен след получаване на евросредствата:

"Точно така, ние сме подали всичките си искания към управляващия орган, след като бъдат възстановени, ние ще възстановим всички заеми към общинския съвет", отговори Димитър Делчев.

Западен парк

"Западният парк е много красив сега, той е обновен като няколко вида настилки, алеи, ново парково обзавеждане, 110 камери има за видеонаблюдение...Имаше сигнали за задържане на води, но те не бяха по алеите, а по зелените площи и ние ги отстраняваме поетапно.

Възстановени са алпинеумът, езерото, кривите оледала, места за разходки на кучета, пикник, Зелено училище, нова детска площадка и това са много красиви обекти за хората".

Делчев поясни, че благодарение на трите патрула, които обхождат парка, се предотвратява незаконна сеч на дървета, но и хората ще са предпазени от посегателства и престъпна дейност.

Директорът на Дирекция "Зелена система" в Столичната община каза още, че не е подготвен да коментира въпросите за това каква ще е съдбата на 85-те декара гора непосредствено до Западния парк, за които стана ясно, че са собственост на Министерството на отбраната и поради отпаднала необходимост може да бъдат продадени.

"Въпрост за зелената система на София е комплексен, така е по целия свят и ние разполагаме с богато наследство, но то е много старо вече, дърветата са застаряващи - те садени през 50 - те и 80- те години, не са и дълговечни, затова това наследство трябва да бъде обновявано". Това коментира в "Хоризонт до обед" ландшафния архитект Александър Петров от "Софияплан"  по темата за повече паркови пространства според новия градски план.

Анализът на зелената система на София е част от по-голямо изследване на "Софияплан" за околната среда, което включва още климата, въздуха, водите, почвите и отпадъците в Столична община.
Поектът „Програма за София“ е новият план за интегрирано развитие на общината до 2027 година. Арх. Петров е част от екипа, изготвил анализа, в частност по отношение на парковата среда.
Столична община
"София е сред европейските столици с много зеленина. Парковете и градините са със специален статут - те са с най- голяма функционална полза за жителите и за климата.

От нашето изследване стана ясно, че едва 25 на сто от предвидените паркове и градини на територията на столична община са реализирани, останалите не са", каза още архитект Петров.

Общият устройствен план на общината предвижда реализацията на двойно повече градски паркове и градини спрямо наличните в момента.

На въпрос, че много от предвидените площи за озеленяване обаче попадат в частни терени, а и немалко частни имоти съществуват и в момента в някои паркове, архитект Петров заяви:

Георги Корнейков, БНР

"Да, за много от тези територии липсват подробни устройствени планове, тепърва се прави ПУП за Борисовата градина.

Още не са реализирани например парковете около Владайска река, парк "Лозенец", "Южен парк 4", парк "Изток" и парк "Искър", това посочи още експертът.

Още по темата слушайте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15