Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В огъня на пандемията изгоряха основно възрастните хора

Проф. Николай Младенов: Да се балансира между моркова и тоягата - с премерени, но неагресивни мерки

За някои групи ваксинацията следва да стане задължителна, смята специалистът

проф. Николай Младенов
Снимка: Юлияна Корнажева

Времето за убеждения мина, трябва сериозно да се помисли какви трябва да бъдат мерките за опазване на физическата цялост на държавата. Това мнение изрази пред БНР проф. Николай Младенов, началник на Клиниката по Анестезиология и реанимация в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Според него трябва да има задължителна ваксинация за определени групи.

„Ние две години се убеждаваме колко е ценна ваксината, как трябва да правим кампании и т.н. Резултатът е 26%. Затова трябва сериозно да се седне на масата и да се помисли какви трябва да бъдат мерките, насочени към опазване на физическата цялост на държавата.“

Младенов посочи, че новите управляващи следва да предприемат „непопулярни, но премерени и неагресивни мерки“.  

Да се балансира между тоягата и моркова. Има групи, които трябва задължително да бъдат вкарани във ваксинирането.“

Математици, политици – кой ли не лекува Covid в България, всички разбират от Covid, коментира проф. Николай Младенов в предаването „Преди всички“.

Без да се реши медицинският проблем, няма да има икономика“, изтъкна той.

Според Младенов „отношението на населението към самото заболяване е неправилно разбрано, негативно и на моменти лековато“.

„Никой не си зададе въпроса, че изхождайки от естествения подбор на Чарлз Дарвинq умират най-беззащитните, най-болните и най-неможещите да се защитят. Ние като общество не направихме нищо именно за тази категория хора. В огъня на пандемията изгоряха основно възрастните хора, нашите майки и бащи.“

Медицинската практика не се промени кой знае колко за две години – както от логистична, така и от интелектуална гледна точка, отчита медикът.

„Има някакво смекчаване на удара, но считам, че този удар е повече природен, отколкото човешки и интелектуален. Смекчаването на този удар“, отбеляза проф. Младенов относно тенденцията за спад в броя на случаите на новозаразени с коронавирус.

„Има една популация, които са ваксинирани. Има една популация, които поради своето отношение към ситуацията се разболяват и една част от тях загиват. Има една популация, която се разболява и която преживява. И остава една популация, незнайно колко, която нито се е разболяла, нито се е ваксинирала. От само себе си тази популация ще става все по-малко и по-малко. В един момент ще се окажем две групи – едните ваксинирани, другите преболедували.“

Според проф. Младенов част от хората с положителен антигенен тест или се крият, или не отиват на лекар навреме.

При започнало разрушаване на белия дроб пациенти идват с 40-50-60 сатурация на фона на придружаващи заболявания, допълни анестезиологът.

„Ваксинирани пациенти загиват. (…) Безспорно има и пациенти, които загиват с Covid, които са ваксинирани“, поясни още проф. Николай Младенов и допълни, че както с противогрипната ваксина, така и в случая, колкото повече придружаващи заболявания има един пациент, толкова повече той е защитен при съответната ваксина.

„От ескалирането, усложненията на неговите заболявания.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41

Жертви на трафик на хора стават всички от 12 до 50 + годишна възраст

Трафикът на хора е зло, което засяга не само жертвите, но и техните семейства и близките им.  "Трафикът на хора е престъпление, което е близко до всеки един от нас, ако той не е информиран, не знае за какви индикатори да гледа, и въобще не знае как да се предпази, каза в "Нощен Хоризонт" Моника Николова, директор на Фондация "А 21" . Моника..

публикувано на 16.04.24 в 12:39

Общественият съвет към ЦИК с редица мерки за прозрачност на вота 2 в 1

Общественият съвет към ЦИК излезе със становище, в което предлага редица мерки за прозрачност и подобряване на организацията на изборите 2 в 1 на 9 юни. Сред тях са достатъчно рано да се предадат необходимите елементи за удостоверяване на машините за гласуване на трите институции, посочени в Изборния кодекс, като се излъчва онлайн не само довереното..

публикувано на 15.04.24 в 09:19

Старт за Летище Балчик като приемна точка за малката авиация

Отварянето на Шенгенското въздушно пространство за България и Румъния беше отбелязано символично през изминалите почивни дни на Летище Балчик. Събитието беше организирано от пилотите на двете съседни страни и се проведе под надслов "Schengen check". Летище Балчик показа част от потенциала си през изминалата събота, приютявайки около 40 малки..

публикувано на 15.04.24 в 06:40