Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как децата се връщат в училище

Тестове има само за тази седмица, уточняват директори

| обновено на 06.12.21 в 17:56
Снимка: Радио ВИДИН

Близо 56 000 ученици от 5 до 12 клас се върнаха в класните стаи, след като за тях бяха осигурени щадящи тестове за коронавирус. Тестването, както и при децата от началния етап, се проведе в началото на първия учебен час, а в него се включиха учители, непедагогически персонал, родители доброволци. От своя страна здравният министър Стойчо Кацаров посочи, че има осигурени тестове за учениците до средата на януари. 

В София от днес присъствено учат 70 на сто от учениците. Заради липса на съгласие за тестване на поне 50% от учениците, 12 училища в столицата не успяха да възстановят присъствения учебен процес в 5, 6, 7 и 12 клас, а други 18 учебни заведения - в 8, 9, 10 и 11 клас.

Присъствено учат паралелките, в които има поне 50 на сто съгласие за тестване на учениците - от тяхна страна или от страна на техните родители. 

„От пети до седми клас днес се върнаха почти всички ученици. По един-двама от клас, може би около 15-20 деца от целия прогимназиален етап днес не се върнаха в училище.“ Това каза пред БНР директорът на 107 ОУ „Хан Крум“ в София Данко Калапиш.

„За днес имаме тестове. Имаме и малък резерв, ако решат да се върнат през седмицата други деца. Към момента за следващата седмица нямаме тестове, ще очакваме доставка“, допълни училищният директор в предаването „Преди всички“.

Около 10% са децата, чиито родители не желаят те изобщо да бъдат тествани.

За първи път от началото на кампанията днес има 1 позитивен тест, уточни Калапиш.

Данко Калапиш

Никъде не е имало затруднение и забавяне на процеса на тестване, създадена е организация, увери още Данко Калапиш.

Над 60 на сто са ваксинираните учители, поясни той.

Има много колеги с антитела и със зелен сертификат за антитела. Към момента тестваме около 10 педагози общо от 62-ма.“

„В рамките на 15-20 минути приключихме с тестването на нашите ученици. Нямаме ученици, които са позитивни“, разказа Даниела Павлова, директор на СУ „Пейо Яворов“ в Сливен.

Относно предвидимостта на ситуацията за следващата седмица Павлова посочи:

„Ако няма тестове, ще чакаме указанията на МОН и РУ. Със сигурност ще имаме указания. Предполагам, че ще има осигурени тестове. В най-лошия случай ще преминем към ротационен принцип.“

„Имаме много малко ученици в начален етап, които се обучават в електронна среда. Те вече преодоляха притесненията си от тестването“, уточни още училищният директор. 

В прогимназиалния и гимназиялния етап има две паралелки, които не са се върнали в класните стаи, но там по думите на Даниела Павлова нещата са на ръба и е необходим малък брой декларации, за да се премине към присъствено обучение. 

„Това е първата стъпка към връщането на училище. За съжаление не можем все още да се успокоим. Наистина е необходим поне средносрочен план за осигуряване на присъствена среда“, коментира майката на десетокласник Мануела Манолова. Преди дни тя написа Отворено писмо до президента, омбудсмана, МОН и МЗ, което спечели голяма популярност в социалните мрежи.

Не можем да бъдем сигурни за остатъка от тази учебна година и трябва да останем с повишено внимание“, посочи Манолова. По думите ѝ стои въпросът и за всички онези деца в паралелки, в които няма 50% желание за тестване, тъй като те все още са извън училище. Родителят даде пример с област Монтана, където повече от половината деца остават у дома заради тази част от заповедта на министъра на образованието.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17
Д-р Явор Владимиров

Д-р Явор Владимиров: Асистираните репродукции са водещи с покачващ се успех всяка година

Желанието да станеш родител и това да имаш наследник е съвсем естествен човешки стремеж. Съвременният начин на живот обаче, дефинира много репродуктивни проблеми . Причините са различни, но трудностите в зачеването намират своето решение в асистираната репродукция. Много са хората, в чието семейство е проплакало бебе, именно с нейната..

публикувано на 17.04.24 в 08:41