Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НПО у нас работят главно с деца с аутизъм. Когато те пораснат, не могат да бъдат самостоятелни, отчита мениджърът

Световна технологична компания ще наеме 12 души с аутизъм от България

Мартин Благоев: Хората от аутистичния спектър са пренебрегнати на трудовия пазар

Снимка: Ани Петрова

Водещ световен доставчик на технологични услуги ще осигури работа на хора с разстройство от аутистичния сектор от България. Планира се да бъдат наети 12 души.

Програмата за социални практики на компанията - "DXC Dandelion", помага на хора, диагностицирани с аутизъм, хиперкинетично разстройство с нарушение на вниманието (ХРНВ), дислексия и други неврологични състояния да се развият кариерно в сферата на информационните технологии.

"Програмата цели да подготви хора от аутистичния спектър конкретно за България за бъдеща кариера в IT индустрията", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Мартин Благоев от екипа на компанията.

"Така е структурирана програмата, че хората, които ще бъдат наети, ще бъдат подкрепяни от психолози консултанти. Те ще ги подкрепят в процеса на интегриране в работната среда, ще обучават също и мениджърите за работа с хора от аутистичния спектър."

Програмата е стартирала през 2014 г. в Австралия. Там е отнело години, за да стане тя успешна. Миналата година е започнала да се прилага и във Великобритания. България е една от първите страни в тази инициатива редом с Полша.

Хората от аутистичния спектър са пренебрегнати на трудовия пазар, въпреки че според статистиките близо половината от диагностицираните са с ниво на интелигентност по-високо от средното, отбеляза Благоев пред БНР. По думите му, голяма част от тези хора са или безработни, или работят на места, където не могат да разгърнат пълния си потенциал.

"Определени роли от IT индустрията биха били подходящи за хора от аутистичния сектор."

При опита за партньорство с НПО, работещи с хора от аутистичния спектър, е станало ясно, че техният фокус е главно върху децата, каза още той.

"Но когато тези деца пораснат, малко биват забравяни - че имат нужда от подкрепа, да бъдат самостоятелни."

Процесът по набиране на персонал е в ход. Програмата е отворена за всеки, който иска да кандидатства.

"Изискванията ни са почти минимални. Няма нужда от предишен опит, няма нужда от специално образование. Знаем, че е трудно на хората от аутистичния сектор дори да завършат гимназия или да започнат университет. Важно като изискване е говоримо и разбираемо ниво на английски език. Може би това е едно от основните изисквания, малко по-високо от някаква гледна точка."

Планира се подбраните 12 души да започнат работа от началото на следващата година.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15

Конференция за хората с увреждания откроява пробойни в системата за подкрепа

Като държава отдавна сме поели ангажимента да спазваме Конвенцията за правата на хората с увреждания, които обаче продължават да бъдат изключвани и много често стават жертва на насилие . Това каза в интервю за БНР адвокат Анета Генова, основател на фондация "Кера", преди конференцията "Правата на хората с увреждания: защита от насилие,..

публикувано на 18.04.24 в 10:17