Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Марков: Скандалът "NEXO" ще се прояви основно на политическата арена

Въпросът как да се финансират партиите трябва да се реши след приключването на политическата криза, смята той

Снимка: www.csd.bg

"Въпросът със сигурност не е в парите. Въпросът е в цялостната концепция как искаме да се финансират политическите партии. Ние се люшкаме между различни крайности и няма ясна визия откъде ще се финансират политическите партии. Това като се реши веднъж, може да се изгради и останалата част от системата - кой ще контролира, какво точно ще контролира, какви ще са последиците при установяване на нередности."

Това мнение изрази пред БНР Димитър Марков от Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията.

Марков прогнозира, че случаят "NEXO" ще се отрази основно на предстоящата предизборна кампания и няма да има дългосрочни последици в посока решаване на проблема, който периодично излиза в общественото пространство. По думите му това ще бъде една от доминиращите теми в кампанията.

"Сигналите, че този скандал ще се прояви основно на политическата арена, вече са налице."

Критиките към Сметната палата в момента са неоправдани и неоснователни, смята Марков.

"Проблемът от една страна е дали това е правилната институция. Може би не е удачната институция, тъй като прекалено много задължения се наслагват върху Сметната палата. Нейната основна роля е да следи за харченето на публичните финанси. В случая от нея се очаква да разследва частни дарения към специфичен политически субект, нямаме публични финанси в случая. Сметната палата не е оправомощена да следи за произхода на средствата. Тя може да проверява по документи заедно с НАП дали дарителят има финансовата възможност да направи това дарение, но произходът на средствата, криминалното минало, текущи разследвания срещу всеки от дарителите – не можем да очакваме Сметната палата да прави това."

Запитан какъв да бъде механизмът на финансиране на политическите партии, той посочи, че има различни модели, които имат своите плюсове и минуси.

Финансиране изцяло от държавата би било вариант, когато няма компетентен орган, който да следи източниците на финансиране, тъй като източникът в този случай ще бъде един, отбеляза Марков.

"Моята препоръка е този въпрос да бъде оставен за решаване, когато политическата криза отмине, когато в Народното събрание има ясно политическо мнозинство."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Жечо Станков

НС реши: Министърът на енергетиката да предоговори газовото споразумение с "Боташ"

На извънредно заседание парламентът обсъди доклада на Временната комисия, разследваща споразумението между "Булгаргаз" и турската държавна компания "Боташ".  Депутатите гласуваха и приеха предложения проект на решение. Само от ДПС гласуваха "против".  Проектът предвижда да се възложи на министъра на енергетиката да предприеме действия да..

публикувано на 19.04.24 в 18:22

Главчев освободи трима заместник-министри

Със заповед на министър-председателя Димитър Главчев са освободени трима заместник-министри, считано от 22 април. Това съобщиха от правителствената пресслужба. Мартин Гиков е освободен от поста в Министерството на иновациите и растежа, а Николай Сиджимов – в Министерството на околната среда и водите.  От длъжността заместник-министър на труда и..

публикувано на 19.04.24 в 17:40

Евросанкции заради нарушения на правата на човека срещу палестинци

Страните членки на ЕС включиха в санкционния списък четири лица и две организации, отговорни за тежки нарушения на правата на човека срещу палестинци.  Става дума включително за изтезания и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отношение или наказание, както и за произволното нарушаване на правото на собственост и на личен и семеен..

публикувано на 19.04.24 в 17:36

Експлозиите в Иран тази сутрин предизвикаха реакции по целия свят (обобщение)

Над иранския град Исфахан отекнаха експлозии тази сутрин, като според редица източници, става въпрос за израелска атака. Израел не коментира, нито пое отговорност. Техеран обаче, омаловажи случилото се и посочи, че не планира ответни действия.   След израелските удари: Иран спря полетите над няколко града Израелски атаки по Иран, но не..

публикувано на 19.04.24 в 17:33

СГП предлага законодателни промени заради тежки катастрофи с пияни и дрогирани шофьори

Заради множеството случаи на тежки катастрофи, предизвикани от пияни и дрогирани шофьори, със загинали или тежко пострадали, Софийската градска прокуратура предлага серия от законодателни изменения.  Сред тях са увеличаване на срока на мерките "задържане под стража" и "домашен арест" от два месеца на осем месеца и възможност за събиране на трафични данни..

публикувано на 19.04.24 в 17:03

Кабинетът одобри програми за развитие на образованието за общо 231 млн. лв.

Служебното правителството одобри 22 национални програми за развитие на образованието с общ бюджет 231 милиона лева.  Две от тях са нови - "Безопасност на движението по пътищата" и "Без агресия за сигурна образователна среда". Част от останалите програми включват подобряване на компетентността на ученици и учители, кариерно ориентиране,..

публикувано на 19.04.24 в 16:58
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Кремъл потвърди, че някои ведомствени служители имат забрана за пътуване

Кремъл потвърди, че служителите в някои държавни ведомства в Русия имат забрана за пътуване, а в други ведомства се изисква хората да уведомят за плановете си да заминат в чужбина. В четвъртък агенция Ройтерс съобщи, че Русия затруднява пътуванията в чужбина за някои служители поради опасения, че чужди сили могат да се опитат да получат достъп..

публикувано на 19.04.24 в 16:54