Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Ралчев: Важно е дали Китай ще успее да въздейства върху Русия и да я насочи в търсене на изход от войната

"В близките години, да не кажа и десетилетия, ние ще живеем в атмосферата на войната в Украйна и с последиците от нея"

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ясно е, че в близките години, да не кажа и десетилетия,  ние ще живеем в атмосферата на войната в Украйна и с последиците от нея. Това обясни пред БНР доц. Пламен Ралчев, преподавател по "Международни отношения" в УНСС
"За момента тя е контролирана. Западът успява да проявява сдържаност, за да не стига до ескалация. Притеснително е обаче изявлението на Полша, че ако Украйна не успее да се справи с бойните действия срещу Русия, поляците евентуално биха се намесили в конфликта".

Много важно е да продължи комуникацията с президента Путин, смята доц. Ралчев.

"Тези, които могат да говорят с него, да го правят. Чрез тях могат да достигнат и определени западни послания, защото пряка комуникация е трудно осъществима. Ще трябва да се говори през Китай, Турция или други държави"

Китайският лидер Си Дзинпин пристигна в Москва на тридневно държавно посещение.

"Най-важната тема е дали Китай ще успее по някакъв начин да въздейства върху Русия и да я насочи към търсене на изход, защото в момента ситуацията изглежда безнадеждна. Нито Русия, нито Украйна могат да си позволят да загубят, както и Западът не може да остави Русия да спечели, нито Китай ще си позволи Русия да загуби. Залозите са много, а няма формула, която да може да предложи и на двете страни приемливо решение".

Единственото важно нещо в Мирния план за Украйна, който Китай предлага, е ядреното сдържане, смята доц. Ралчев.

"Може би ще се наложи Китай да играе някаква нетрадиционна роля. Това няма да е класическо посредничество.  Путин може да разговаря с много малко световни лидери. Китай може да бъде важен комуникатор и да насърчи руския президент да мисли в определена посока".

Информацията, че има възможност Китай да изпрати оръжия на Русия има определен пропаганден характер, обясни доц. Ралчев.

"Ако Китай изпраща помощ на Русия за участието й във войната , тя ще бъде под формата на нискоинтензивни военни доставки, които няма да предоставят съществено имущество на руснаците.  Китай няма да иска да се конфронтира чак толкова много със Запада".

Цялото интервю на Снежана Иванова с до. Пламен Ралчев може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дмитрий Песков

Песков: Русия ще разшири "буферната зона" в Украйна, ако САЩ доставят на Киев ракети с по-голям обсег

Американският президент Джо Байдън трябва в близките часове да подпише указа за одобрената от Конгреса финансова помощ в размер на 95 милиарда долара, включваща средства за Украйна, Израел и Тайван. Киев отново изрази благодарност, а Москва заяви, че дългоочакваните доставки на оръжия няма да променят нищо на фронта.  Джо Байдън приветства..

публикувано на 24.04.24 в 17:56

23 партии и 11 коалиции са подали документи за участие във вота 2 в 1

23 партии и 11 коалиции са подали документи за участие в предстоящите избори две в едно на 9 юни за народни представители и за членове на Европейския парламент, съобщиха от Централната избирателна комисия. Крайният срок за това изтече в 17 часа днес. ПП-ДБ се регистрираха в ЦИК за изборите, готови са да продължат реформите ГЕРБ-СДС..

публикувано на 24.04.24 в 17:46
Имад Талхами

Имад Талхами: Иновациите възникват, когато има проблем, който трябва да бъде решен

Импакт фирмите не са филантропия, а инвестиране в проекти, с голям социален или екологически ефект. В университета на Тел Авив се проведе среща на ръководители точно на такива сдружения, които запознаха студентите по икономика със сравнително новото направление на бизнеса.  За разлика от много икономисти, които очертават мрачна картина за..

публикувано на 24.04.24 в 17:45

Фантомът на операта – как един неразбран гений промени света

1909-та. Годината, в която френският журналист и автор Гастон Льору започва да издава в ежедневник, част по част, готическия криминален роман, с леки нотки на романс, "Фантомът на операта" .  История за обезобразен музикант, архитект и дизайнер, влюбен в елегантното младо сопрано Кристин Дайе и готов на всичко, за да спечели..

публикувано на 24.04.24 в 17:39
Селда Ахмедова

Дамите в армията: Изложба по повод 20-ата годишнината от членството ни в НАТО

До края на месеца в градинката на "Кристал" в София стои изложба на снимки. Ако минавате през тази градинка – загледайте се в по-нежната част на армията. Дамите в армията.  Изложбата е по повод 20-ата годишнина от членството ни в НАТО . Но отбелязва и  75-ата, откакто има дами в армията . Дамите в армията са по-лесни за снимане,..

публикувано на 24.04.24 в 17:25

За хората и пчелите – скандално изказване на общинар от Горна Оряховица

Скандално изказване на общински съветник в Горна Оряховица: "Майната им на хората – да мрат", от последното заседание на местния парламент породи широко обществено недоволство. Изказването е запечатано от камерите и микрофоните в залата на Общинския съвет в Горна Оряховица. На мартенското заседание трима общински съветници коментират..

публикувано на 24.04.24 в 17:24
Сградата в Солинген, в която загина българско семейство.

Президентът на Германия: Причинителите на пожара в Солинген ще получат необходимите наказания

Президентът на Германия Франк-Валтер Щайнмайер каза, че извършителите на умишления пожар, при който загина четиричленно семейство от България, ще получат необходимите наказания. Четирима български граждани са загинали в пожар в Западна Германия Палеж най-вероятно е предизвикал пожара, в който загина българско семейство в Германия..

публикувано на 24.04.24 в 17:20