А сега накъде


Оля Стояновасъбота, от 19.00 до 20.00 часа

В предаването „А сега накъде“ разказваме истории, чертаем маршрути и даваме посоки за пътуване. Говорим за туризъм, екология, история и археология, но и включваме репортажи и автентични гласове, даваме думата на пътешественици и колекционери на истории, поставяме във фокуса на внимание онези хора, които имат неспокоен дух и не обичат да стоят на едно място. И разказваме, разбира се, за познати и непознати места у нас.
Героите на „А сега накъде“ са не само пътешественици, но и фотографи, археолози, историци, биолози, природозащитници, алпинисти, учени или просто хора, които имат история за разказване и маршрути за споделяне. Защото светът е голям и какво по-нормално от това да се опиташ да обхванеш многообразието му – и от истории, и от гласове.
Екип: Оля Стоянова и Диляна Трачева
За контакти с екипа тел: 02 93 36 647.

Публикации

Проф. Христо Пимпирев

25-ата юбилейна българска антарктическа експедиция

Неусетно  за околните, емоционално за учените – полярници,  ето че се  търкулна  четвърт век  от поставянето на  антакртическото  Начало! За историята  такъв период от време  не е  много, за човешкия живот, обаче,  е значителна част от  земното  битие...

публикувано на 18.11.16 в 17:40
Тихомир Димитров в контролната зала на мисиите „Аполо“ в космическия център Джонсън, Хюстън, Тексас, САЩ.

Мечта, която отвежда до НАСА

Ако търсите подходящо място за разходка в София през студените дни, да подарите на малчуганите истинско звездно пътешествие, спокойно може да ги поведете към Детския научен център Музейко. Полезен и много съществен детайл е работното време: от вторник до..

публикувано на 18.11.16 в 17:35
Александра Георгиева и Димитър Захариев в студиото на програма „Христо Ботев“.

Какво работи арбористът?

Арборизъм, арборист... Странни думи за всекидневието ни, макар да виждаме непрекъснато арбористи или поне резултатите от тяхната много полезна дейност. За себе си арбористите казват, че онова, с което се занимават, не е наука, нито спорт, нито изкуство, а..

публикувано на 14.11.16 в 13:21

Българската картография в Международната година на картата

За българските картографи Международната година на картата е наситена с богата на събития програма. Инициативата бе обявена от ООН и подкрепена от Международната картографска асоциация. В нея България бе един от най-активните участници. От 14 до 24 ноември..

публикувано на 14.11.16 в 12:55

Мраморният средновековен град Лютица

Той се намира на връх Градището, на десетина километра югозападно от Ивайловград. Наричан е още Цитаделата на Калоян. Мястото е впечатляващо като гледка, а от научна гледна точка е истинско предизвикателство за археолозите. През лятото на 2016 г. там работи..

публикувано на 11.11.16 в 17:30
Археологът Филип Петрунов по време на работа.

Срещи със сакралното: островната църква край ботевградското село Трудовец

Интересно на находки се оказа археологическото лято за експедициите на Филип Петрунов. Една от тях бе край ботевградското село Трудовец при островната църква, някога носила името на св. Архангел Михаил. Археолозите тръгват по следите на местната легенда,..

публикувано на 07.11.16 в 11:05
Музеят в Дордрехт, Холандия, и кожената обувка  на 700  години, от колекцията на музея

Дордрехт преди и след Потопа: срещи с величието на един град

Докато експонати от най-старото обработено злато на света от варненския некропол гостуват в нидерландския град Дордрехт, варненци и гости на морската ни столица имат шанса да разгледат необичайна изложба. Тя разказва за удивителната съдба на Дордрехт и..

публикувано на 28.10.16 в 17:10

Духът на морето, вплетен в старинни рибарски мрежи

Всички искаме чисти плажове и море, пълно с риба. Вместо това, пълним пясъка с фасове, реещи се празни опаковки от какво ли не, водата се задъхва от изхвърлени гуми, всевъзможни пликове, пластмасови и стъклени бутилки, туби от шампоан, горива,..

публикувано на 28.10.16 в 17:05

Първа международна конференция “Римска и късноантична Тракия” - Пловдив 2016

Какво става, когато археолози се съберат на научен форум в богат на история град, като Пловдив? Инициатор и организатор е Националният археологически институт с музей при БАН, в партньорство с Ефория за старините на Родопите към Министерството на..

публикувано на 21.10.16 в 17:15

Равадиново - Одрин - Монако, пътят на една История

В първият ден на Великденските празници най-големият новопостроен замък в Европа - "Влюбен във вятъра" възражда мисията на силния български дух, създател на днешната цивилизация. В параклиса на Замъка до олтара, под звуците на старинна музика, всеки..

публикувано на 21.10.16 в 17:10