А сега накъде


Оля Стояновасъбота, от 19.00 до 20.00 часа

В предаването „А сега накъде“ разказваме истории, чертаем маршрути и даваме посоки за пътуване. Говорим за туризъм, екология, история и археология, но и включваме репортажи и автентични гласове, даваме думата на пътешественици и колекционери на истории, поставяме във фокуса на внимание онези хора, които имат неспокоен дух и не обичат да стоят на едно място. И разказваме, разбира се, за познати и непознати места у нас.
Героите на „А сега накъде“ са не само пътешественици, но и фотографи, археолози, историци, биолози, природозащитници, алпинисти, учени или просто хора, които имат история за разказване и маршрути за споделяне. Защото светът е голям и какво по-нормално от това да се опиташ да обхванеш многообразието му – и от истории, и от гласове.
Екип: Оля Стоянова и Диляна Трачева
За контакти с екипа тел: 02 93 36 647.

Публикации

Цветан Симеонов, председател на БТПП, в студиото на програма „Христо Ботев“

Да възстановим къщата на Иван Грозев в Карлово

Кой е Иван Грозев? – Поколение след поколение учи уроците си по история, по литература. Обикновено, в наши дни стъпалата към знанията, към по-доброто училище, елитната гимназия, а после и към по-престижния университет, преминават през частните уроци. Учим –..

публикувано на 22.02.16 в 09:37

Награда на Българска фондация „Биоразнообразие” за Петра Талева

На официална церемония в НДК бяха връчени Годишните награди на Българска фондация „Биоразнообразие” за 2015 г. Конкуренцията бе изключително оспорвана, с много на брой и силни номинации, в 5 категории: • най-успешна кампания за опазване на..

публикувано на 18.02.16 в 13:02
Мария Ангелова в студиото на предаването.

На пейка с Мария

На пейка може да приседнеш и с напълно непознат. Да си разказвате един на друг преживелици, скитания, срещи с други хора, на други места. Мария Ангелова има много такива спомени. Нещо повече: съветва всеки, който тръгне на път, винаги да си оставя време за..

публикувано на 05.02.16 в 17:55
Колективна находка от близо 3000 сребърни римски монети от Сердика. Открити са в керамичен съд. (Един от акцентите на изложбата „Българска археология 2015“)

Сезон, равен на година

Една добре позната поговорка гласи, че пилците се броят наесен. Но в археологията „преброяването“ на резултатите става през февруари. Дни, пред откриването на поредната Представителна изложба, в залите на Националния археологически институт с музей (НАИМ) е..

публикувано на 05.02.16 в 16:55
Бранкузи. Портата на целувката, град Търгу Жиу, Румъния.

Кукери, карнавали, от Габрово – до Търгу Жиу и по-нататък…

Карнавалът на Габрово се провежда през май. Но в него кукерските групи са верни участници. Неслучайно в традиционното зимно маскарадно време, тъкмо в габровския „Дом на хумора и сатирата” до 31 януари се представя „Кукерландия” – Международна..

публикувано на 29.01.16 в 17:20
Аглика Гайтаникова и Стефан Чурчулиев (клекнали вляво) заедно с участниците в акварелното биенале в Делхи, Индия.

Индия извън шаблона

Всеки има своя представа, преди да посети ново място. Но колкото и да ви подготвят за Индия, всичко после ще е различно. В това лично са се убедили Аглика Гайтаникова и Стефан Чурчулиев. Двамата са художници, освен това – и спътници в живота. Кои са..

публикувано на 25.01.16 в 13:15
Бронзовата глава от портретната скулптура на владетеля Севт III.

Севт III, другите и ние

„Любовта често причинява беди на мъжете“. Казал го е Павзаний. Дори го е написал, което днес ни интересува, заради тракийския владетел Севт III и другите. Павзаний е роден през 115 година в Магнезия, Гърция. Познавачите го определят като автор на първия..

публикувано на 22.01.16 в 17:35
Краят на сухите части в пещера Лукиня яма (-1389 м). Натам продължава сифон.

От високото към дълбокото. И обратно...

Дори когато идва в студиото, е с раница на гръб. Януари? Било студено, с много сняг? Е, и ?! – Тони е от категорията приключенци, за които времето навън няма никакво, ама абсолютно никакво значение! Само че тя не от онези търсачи на авантюри, които ще..

публикувано на 15.01.16 в 17:15
Авторите на отличените творби от конкурса „Еко Антарктида“ с проф. Христо Пимпирев, директор на Българския антарктически институт и Донка Павлова, Директор на Националното училище по изящни изкуства „Илия Петров“.

Антарктически диалози Чили – България: изкуство и култура

София, Рим, Буенос Айрес, Ушуая, най-южният град в света, и оттам – с испанския военно-изследователски кораб „Есперидес” до българската база „Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън. Това е маршрутът, който изминават полярниците от 24-тата българска..

публикувано на 08.01.16 в 17:15
Доц. д-р инж. Борислав Александров по време на геодезически измервания в бреговата зона на Антарктида.

Антарктида – красива и несравнима

...Кораби в морето плават. И след тях следи остават, но след малко нищо не личи… Така си пеели някога моряците, много – много отдавна. Сега каквото направиш, дори в другия край на света, съвременните технологии го пренасят на секундата до всички възможни..

публикувано на 08.01.16 в 17:05