А сега накъде


Оля Стояновасъбота, от 19.00 до 20.00 часа

В предаването „А сега накъде“ разказваме истории, чертаем маршрути и даваме посоки за пътуване. Говорим за туризъм, екология, история и археология, но и включваме репортажи и автентични гласове, даваме думата на пътешественици и колекционери на истории, поставяме във фокуса на внимание онези хора, които имат неспокоен дух и не обичат да стоят на едно място. И разказваме, разбира се, за познати и непознати места у нас.
Героите на „А сега накъде“ са не само пътешественици, но и фотографи, археолози, историци, биолози, природозащитници, алпинисти, учени или просто хора, които имат история за разказване и маршрути за споделяне. Защото светът е голям и какво по-нормално от това да се опиташ да обхванеш многообразието му – и от истории, и от гласове.
Екип: Оля Стоянова и Диляна Трачева
За контакти с екипа тел: 02 93 36 647.

Публикации

Пиратския кораб в Генуа

Лято: романтика, срещи с историята, а защо не и време за чаша чай с кедрови ядки?!

Къде да прекараме шепата отпускарски дни, за които толкова копнеем? – Уж познаваме България, но ако, например, ни питат кой е родолюбецът, допринесъл днес да има музей на Васил Левски в Карлово, вероятно малцина ще отговорят. А къде ли се намира Омайната..

публикувано на 18.07.14 в 17:10
В Клиниката към Спасителния център за диви животни – Зелени Балкани пристига поредният „пациент” – малък, паднал от гнездото, царски орел.

При пеликана Грую, буля Груювица и любопитния Филип от Стара Загора

На сайта той се представя така: Здравейте! Аз съм Грую и ще съм Вашият гид... В реалния живот той потраква с клюн. Като типичен мъжкар е голям ревнивец. Обича вниманието и гостите. Щом в двора на Спасителния център за диви животни – Зелени Балкани влязат..

публикувано на 11.07.14 в 17:05
Пещернякът Алексей Жалов (вдясно) по време на експедиция в Китай, 2013 г.

Привидно малките неща, които правят големия туризъм

• Когато кажете „ветрушка”, рискувате първо да ви попитат: „Това какво е?” Ветрушките са малки соколи, на латински Falco naumanni. Носят името на немски учен Йохан Андреас Науман, живял през ХVIII – XIX век. Населяват почти цял свят, без Антарктида...

публикувано на 04.07.14 в 17:05
Диана Ангелова

Джаботикаба, бразилски орех и тантан… това също е Бразилия

Откъде идва името Бразилия? Страната е наречена на… дърво. Когато първите португалски заселници стъпват на Източното крайбрежие в Южна Америка, виждат необичайно червено дърво, което местните хора наричат „бразил”. След това пред очите на португалците се..

публикувано на 27.06.14 в 16:40
Долна част на надгробна плоча от Ново село, Видинско. Първата половина на II в.

Каменните разкази на времето

Те са в центъра на София: сред шума на автомобилите и човешката глъч. Така сме свикнали с тяхното мълчаливо присъствие, че дори рядко хвърляме поглед към тях- каменните свидетели на времето. Намират се в онова особено пространство при Националния..

обновено на 27.06.14 в 09:46
Коста Щерев изпълнява капоейра

Капоейра - свърши ли музиката, свършва и боят

Какво е капоейра? В буквален превод означава „висока трева”. За бразилците е танц, традиция, история, философия, акробатика, начин на общуване... Твърде „висока летва” за чужденец, опитващ се да навлезе в дебрите на един друг свят, с особено светоусещане ,..

публикувано на 13.06.14 в 16:55
Разкопките в местността „Черешарника”

Време за Стримон

Стримон… Извиква усещане за натрупани хилядолетия, за почти библейски предания и хроники. Древни автори споменават Стримон като част от маршрута на различни племена, за техните мирни или воински преходи. Изглежда толкова отдавна, сякаш от безвремието…Но..

публикувано на 13.06.14 в 16:50
През януари 2007 г. замъкът в гр. Телч стана победител в конкурса „Най-приказният замък на Чехия”

Кой е най-приказният замък на Чехия?

Дали в него все още живее принцеса Арабела? Продължава ли да крои пъклени планове наоколо лошият Румборак? – С героите на чешките игрални и анимационни филми израснаха поне няколко поколения у нас. Накрая винаги побеждаваше доброто: и в историите под..

публикувано на 06.06.14 в 17:30
Малките приятели на археологията и гл. асистент Красимира Карадимитрова с прототип на кукла, 2 400 - 1 600 г. пр. Хр. по време на занимания в музея.

Ринги, ринги, рае… как ли се играе?

От „Разкажи ми приказка!” до „Искам за рождения ден айфонче!” и още по-нататък… Все по-широк и необозрим става обхватът на съвременните детски желания. Времена, казват си някои родители и свиват безпомощно рамене. Изнервящо е да бъдеш въвлечен в..

публикувано на 30.05.14 в 17:00
Подземният музей, който се намира под стария градски площад и пазар на град Краков

Магичните тайни под фонтана

Няма измама. Искате ли да разберете къде в Краков си дават среща древното минало и съвременните технологии? Тогава трябва да влезете под… градския фонтан. Намира се в Стария град, включен в Списъка на ЮНЕСКО за закрила на световното културно наследство...

публикувано на 23.05.14 в 17:05