Аларма

всеки делничен ден от 21.30 до 23.00 часа

Вечерно предаване за култура с фокус върху иновативното, експерименталното, алтернативното в съвременната култура и музика. Предаването е дискусионно-познавателно – често културните теми са естествено преплетени с образователни, социални или спортни теми. В „Аларма“ звучи музика, която рядко може да се чуе в други радиопредавания: по-съвременни и съзвучни със световните тенденции поджанрове в рока, джаза и електронната музика. „Аларма“ покрива цели сфери в съвременната популярна и авангардна музика, които не са представени достатъчно или почти отсъстват от българския радиоефир – пост-рок, ембиънт, дроун, фрий джаз, трип-хоп, псай-транс, дъб, инди-рок, авангард-фолк, абстрактна филмова музика, прогресив-метъл, даркуейв и пр. „Аларма“ е единственото българско предаване, което ежегодно отразява фестивала Sziget в Будапеща (най-големият open air фестивал в Централна и Източна Европа), първите пространни предавания в българския ефир за фестивали като „Друга Годба“ (най-големият уърлд мюзик фестивал на Балканите), „Любляна Джаз Фест“ (най-старият джаз фестивал на Балканите), Exit Festival (Нови Сад). „Аларма“ представя кариерата на световни кинотворци чрез проследяване на някои от най-значимите международни кинофестивали. Част от фестивалния живот на България е фестивалът „Аларма Пънк Джаз“ – над 250 музикални събития, организирани през последните 8 години и излъчени в ефира на програма „Христо Ботев“.
„Аларма“ е предаването в програма „Христо Ботев“ с най-голям брой преки предавания от импровизирани „подвижни“ студия и радиоколи от различни фестивали, културни форуми и знакови места за култура в страната – Дом „Канети“ (Русе), Нощта на музеите и галериите (Пловдив), Варненски джаз фестивал, Арт-форум „Без граници“ (Балчик) и др. Екипът разполага със стотици часове аудио архив – интервюта със световни творци, правени специално за „Аларма. Вярна на името си „Аларма“ поставя на вниманието на аудиторията и обществено значими проблеми.

Екип на предаването: Ася Чанева, Ивайло Стефанов, Милена Воденичарова, Радослав Чичев, Цветан Цветанов.

Публикации

Група Froyd за албума Frankfurt

Записан извън студио, албумът Frankfurt на група Froyd носи характерния за пост-пънк и инди вълната low-fi звук. В случая загубата на детайл завършва усложнените композиции с участието на ударни, струнни, духови и клавишни инструменти.  В процеса на..

публикувано на 22.10.19 в 14:38

Индиго срещи в „Перото“ и Гьоте институт

Индиго срещите създават мост между българската и немскоезичната литература, между автори, издатели и публика. Срещите ще се провеждат в литературен клуб „Перото“ и библиотеката на Гьоте-институт. Форматът е прост: двама събеседници – личности от българския..

публикувано на 16.10.19 в 15:49

АСТ Фестивал 2019

Деветият АСТ Фестивал за свободен театър се провежда от 18 до 23 октомври и отново включва витрина на най-доброто от съвременната българска независима сцена, международна селекция и богата паралелна програма със специални събития, дискусии, работилници и..

публикувано на 10.10.19 в 14:40

„Аларма Пънк Джаз“ представя чилийските краут-рокери Follakzoid

Дори да звучи малко фаталистично-предопределено-апокалиптично-безсрамно да го кажеш именно за чилийска формация, Follakzoid са като земетресение в музиката (много, много степени по скалата на Рихтер). Прекалено техно-звучащи за стоунър-аудиторията,..

публикувано на 04.10.19 в 17:35
Нилс Хейбелс

Звук, визуализации и атмосфери – интервю с Нилс Хейбелс

Нилс Хейбелс е белгийски музикант, визуален артист и куратор на бутиковия лейбъл за експериментална музика на аудиокасети Audio. Visuals. Atmosphere. В края на тази седмица той пристига в София за двудневна резиденция по покана на Amek Collective . На..

публикувано на 03.10.19 в 17:40

„Красотата, която споделяме“ – образци от Столипиново

Художничката от Северна Англия Хана Роуз и социалният антрополог Никола Венков задават на жители на Столипиново въпроса „Какво е красиво?“ За да могат изобщо да стигнат до този тип философски разговори, двамата прекарват месеци из квартала,..

публикувано на 03.10.19 в 15:45

Демонстрация в подкрепа на забраната на фермите за кожи

Започва парламентарният дебат за забраната на ферми за кожи у нас. Предстои гласуване в две комисии: комисия по земеделието и храните (КЗХ) и комисия по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите (КВНОЖГ).  Вносителите..

публикувано на 02.10.19 в 09:40

Петя Кокудева и нейните рошави срещи със света

„Поздрави от синята палатка“ събира 95 от най-ценните ми срещи със света. Това не е пространен пътепис, а калейдоскоп от кратки, фрагментарни истории с много личен поглед към разнолики места и култури. Някои от текстовете са същински трилъри, други са..

публикувано на 27.09.19 в 11:40
Станимира Хаджимитова и Иван Начев от БПМР връчват наградата на Ася Чанева

Българската платформа за международно развитие раздаде наградите „Журналистика за развитие“

На 19.09. на официално събитие в дома на Европа в София пред студенти, експерти и журналисти Международната група за правата на малцинствата (MRGI) представи своя годишен доклад „Тенденции при малцинствата и коренното население. Влиянието на..

публикувано на 19.09.19 в 17:03

Световни имена в науката пристигат в България по повод EUCYS 2019

31-вото издание на Европейския конкурс за млади учени EUCYS 2019, ще се проведе от 13-ти до 18-ти септември в София. Нашата страна е домакин за първи път на престижното състезание. EUCYS дава възможност на младежи от цял свят между 14 и 20 години..

публикувано на 13.09.19 в 10:33