Благовестие

неделя, от 8.06 до 9.00 часа

Предаването за завещаната ни Христова вяра. В огромната си част българите се обявяват за православни християни, но малцина са тези, които осъзнават, че вярата е живот. Ние, екипът на „Благовестие”, търсим различни и атрактивни пътища, за да доближим православното вероучение до своите слушатели. В основата на нашите търсения съвсем естествено са вярата, надеждата и любовта. В християнството няма колективна отговорност. Всеки човек е свободен да избира по кой път да тръгне, но за да избере своя път, той трябва да го познава. Точно това се опитваме да сторим - да разкрием същността и смисъла на нашата вяра. Правим го чрез дискусии, репортажи, разговори с богослови, свещенослужители и с всички, които живеят в Църквата и искат тя и обществото ни да благоденстват. В рубриката ни „Хроника на религиите” се опитваме да ви информираме за това какво се е случило през седмицата у нас и по света. А редовната ни рубрика „Християнска поезия” чрез гласа на актьора Ириней Константинов ни въвежда в богатата съкровищница от български поети, отправили своя талант към Създателя. Разбира се, че се стараем да бъдем толерантни към всички, без да нарушаваме своите принципи, които се заключват в златното правило на човешките взаимоотношения, завещано ни от Спасителя Господ Иисус Христос: „Каквото искате да правят вам човеците, същото правете и вие тям”.

Екип на предаването: Ана-Мария Кръстева, Ивайло Кицов, Весела Цанкова

Публикации

Православието и литературата

• Спираме се  на същността на Православието и основанията да се празнува първата неделя от Великия пост. Следва ли да се дели литературата, според различните деноминации? Достойнствата и слабостите на съвременната християнска лирика и белетристика...

публикувано на 10.03.14 в 11:10

Неделя на всеопрощението

● „Ако не простите на човеците съгрешенията им и вашият небесен Отец няма да прости съгрешенията ви.” (Мат. 6:15) казва Иисус Христос в проповедта си на планината, известна като Нагорната проповед. Защо неделята преди началото на Великия пост е отредена за..

публикувано на 04.03.14 в 11:10

Страшният съд

Страшен ли е Страшния съд? За Страшния съд и любовта. За нашия избор в този ден, който ще направим въз основа на нашата свобода. Мрачна ли е картината на Страшния съд и как тя се изобразява в християнското изкуство. Разговор с Татяна Иванова,..

публикувано на 24.02.14 в 11:15

Кой е блудният син?

• Ако се вгледаме внимателно в притчата за блудния син, ще открием, че се е заблудил и изгубил не само по-малкият брат, който напуска бащиния дом, за да търси свобода и щастие в далечна страна, но и по-големият син, който остава у дома. Защо? Отговор..

публикувано на 17.02.14 в 12:00

Нуждата от самопознание

• Познай себе си призовава Сократ. Въпреки че живее четири столетия преди въплъщението на Сина Божий в своята теология той открива познавателния хоризонт, в който се разкрива религиозният опит, свързан с християнското Откровение. В неделята на митаря и..

публикувано на 10.02.14 в 12:30

Сретение Господне

● За срещата ни с Бога. Сретение Господне ни разкрива как св. Симеон Богоприемец взима в ръцете си младенеца Христос и изрича боговдъхновенния химн: „Сега отпускаш Твоя раб, Владико, според думата Си, с миром; защото очите ми видяха Твоето спасение, що..

публикувано на 03.02.14 в 11:45
Новоизбраният Неврокопски митрополит Серафим бе посрещнат с камбанен звън и

Общението с Бога

● Нужно ли ни е общението с Бога и как то се осъществява. Къде поставяме Създателя в съвременния си живот? Търсим ли днес Христос и кога? Разговор с Теодора Димова, писател, с която ще се спрем и на новата й книга „Влакът за Емаус“, която ни въвежда в..

публикувано на 27.01.14 в 10:10
Христос и десетте прокажени (фрагмент от икона)

Благодарността към Бога и към ближния

● Какво ни разкрива притчата за десетте прокажени и как може да бъде разчетена тя днес? За правата и задълженията ни като християни и граждани. За най-сияйната личност всред предстоятелите на Българската православна църква св. патриарх Евтимий..

публикувано на 20.01.14 в 10:15

„...И светлината в мрака свети, и мракът не я обзе...”

● В неделя след Богоявление разговаряхме с доц. Костадин Нушев – преподавател в Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", за дошлата светлина в лицето на Иисус Христос и за това кой как я приема. ● Репортаж от Богоявление.

обновено на 13.01.14 в 16:29

Великата тайна на Божието явяване в света

• На какво ни учи Богоявление? За смисъла на Йоановото кръщение във водите на река Йордан. Защо Богоявление е началото на пътя от Рождество към Пасха. Разговор с богослова Венцислав Каравълчев. • Отец Иван от Нови хан за децата и Богоявление и за..

публикувано на 03.01.14 в 08:16