Театърът като себерефлексия – как изкуството може да лекува?

В Деня на театъра имаме още един глас – този на психолога, за когото играта е не просто източник на естетическо удоволствие, а преди всичко възможност за терапевтично повлияване на човека и общността.  Как театърът може да бъде средство, чрез което да..

обновено на 27.03.24 в 12:12

Театърът като мечта и смисъл – двама абсолвенти от НАТФИЗ

Има ли театър на миналото и театър на бъдещето, или театърът е винаги жив, неповторим и все същият? В Световния ден на театъра в "Нашият ден" говорят двама абсолвенти на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" – Силвия Болярска и Петар Андреев – за бъдещите сцени,..

публикувано на 27.03.24 в 11:40
Снимката е илюстративна

Какво е да си куратор в България

" Училище за куратори " е проект на три от най-успешните ни кураторки – Маргарита Доровоска, Светлана Куюмджиева и Весела Ножарова. " Когато правехме програмата на обучение, аз изходих от личния си образователен опит и ми се струваше важно да има..

публикувано на 27.03.24 в 10:36

Цветята на войната

В епизод 537 "Трамвай по желание" представя екипа на независимия спектакъл "Косвени щети", в лицето на актрисите Анелия Мангърова, Владинелла Кацарска, Катерина Стоянова, Никол Султанова. Каква е цената да бъдеш жена на фронта? Какво е да тръгнеш на..

публикувано на 26.03.24 в 18:00

Историята на "Тихата прислужница"

"Тихата прислужница" на Мигел Фаус е сатира, която осмива живота на богатите. Ярките цветове напомнят филтрите в Инстаграм, а "кадър в кадъра" дистанцира зрителя от тях и показва колко абсурден е техният свят. На фона на това обаче се развива..

публикувано на 26.03.24 в 17:25

"Истина беше" – Лили и Михаил Чаушеви в СБХ "Шипка" 6

Докато монументалните работи на Михаил Чаушев допълват и същевременно търсят естетическия образ на времето, в което живее, живописта му е шепот, чието ехо ни достига като тътен и кара кристалите в нас днес да звънят.  Във време, когато творческите..

публикувано на 26.03.24 в 17:10
Калоян Христов

Калоян Христов и неговата "Апология на сетивността"

"Апология на сетивността" се нарича новата стихосбирка на Калоян Христов. В книгата се съчетават апологията на поетическата сетивност, емиграцията в огледалния свят и ретроспекцията на неизживяното.  Авторът споделя в "Артефир": "Ние сме в един свят,..

публикувано на 26.03.24 в 16:55

Паралелните светове в новата книга на Франк Талис

Кои са петимата най-значими психотерапевти? Какво е общото между психоанализата и изкуството на Караваджо, Едуард Хопър и Едвард Мунк? Отговорите търси Франк Талис в книгата "Как да живеем в ерата на тревожността" , която Александра Александрова..

публикувано на 26.03.24 в 12:31
Бисера Йосифова, изпълнителен директор на НДФ

Програма "Христо Ботев" е лидер в културната дипломация

В град Трявна, в специално изнесено предаване, програма "Христо Ботев" представи първото издание на предаването "Домът на музите". То е ориентирано към всички прохождащи таланти и в него ще се дискутират новостите в света на изкуството, актуалните..

публикувано на 26.03.24 в 10:56
Руши Видинлиев – Без багаж

Най-новият музикален проект на Руши Видинлиев – "Без багаж"

В песента "Още малко", която излезе миналото лято, Руши Видинлиев пее: "И на касетка, baby, и на диск", с което самоиронично си признава, че остарява – нещо, в което всички, включително и той, категорично отказваме да повярваме. Най-новият му миниалбум..

публикувано на 26.03.24 в 08:44