Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо все още сме чужди на 22 септември, денят, когато би трябвало да празнуваме националната си независимост

22 септември, вторник, 17.00 часаводещ: Румен Леонидов
Този път предаването „Светът през книгите” ще бъде посветено на 22 септември, когато България чества едно значимо събитие от новата си история. На тази дата през 1908 г. страната ни обявява своята независимост. Защо 101 години по-късно тази дата все още не е успяла да влезе дълбоко в националното ни съзнание? Днешният българин напоследък повече се вълнува от 6 септември или дори от 9 септември, а нацията ни сякаш остава чужда към символичния акт, с който се поставя началото на Второто българско царство.
Дали само защото през годините на комунизма този факт бе премълчаван или проблемът е заровен другаде? И още – що е модерен, градивен национализъм и има ли той почва у нас? Има ли днес нужда от национално самосъзнание, национално самочувствие или то е напълно достатъчно да се наричаме българи?
По тези и други актуални въпроси Румен Леонидов ще разговаря в предаването си „Светът през книгите” със своя специален гост акад. проф. Григор Велев. Той известен учен и популярен общественик, притежава задълбочени познания по историята на нашия народ.
През 1997 г. проф. д-р Григор Велев е избран за председател на създадения по негова инициатива „Научен център за българска национална стратегия”, в който се разработват проекти и програми, посветени на различни проблеми, отнасящи се за успешното развитие на България. В него работят около 70 учени.
Акад. Григор Велев е автор на книгата „Национализмът”, в която разглежда въпросите: съвременните теории за същността и общественото значение на национализма; мястото на модерния национализъм в политическия живот на нациите и националните държави; историята на българите през погледа на националиста; защо е необходима на България национална доктрина; България като член на ЕС; национализма на балканските страни и др.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53