Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В „Музикална радиоенциклопедия” през декември: Хендел, Хайдн и Менделсон, или как бяха отбелязани големите годишнини на 2009 година

Хендел, Хайдн и Менделсон.
Снимка: Архив

21 декември
„Откритието Хендел” - юбилейна изложба в Лондон
Странно е да си представим Хендел без неговата музика, но точно това се опитаха да направят през тази юбилейна година в къщата-музей на композитора в Лондон.
Посетителите можеха да прочетат с какво приблизително се е хранил Хендел, колко вино е поръчвал на местните доставчици, да видят и да разлистят счетоводната книга на английската банка, където Хендел е държал спестяванията си, както и да разберат защо карикатуристът от 18 век Джоузеф Гаупи е изобразил Хендел в две свои карикатури като седяща зад органа „свиня с перука”. Интересно е, че куратор на изложбата бе известният британски диригент Кристофър Хогууд, който разкри пред журналистите: „Решихме да покажем що за човек е бил Хендел, какво е обичал да яде и пие, как се е справял с финансовите въпроси, имал ли е любовни връзки, от какво е боледувал и как е починал…”
По случай 250 години от смъртта на композитора Би Би Си излъчват всички свои записи с Хенделова музика. На 14 април, датата на смъртта му, бе изпълнена оратория „Месия” в Уестминстърското абатство, където е погребан Георг Фридрих Хендел.

14 декемеври
„Йозеф Хайдн - живот за музиката”
През 1809 година се е родил един музикален гений и е издъхнал друг. През 2009 отбелязваме 200 години от рождението на Менделсон и 200 - от смъртта на Йозеф Хайдн. В интернет пространството се намират екскурзии под надслов - „Изживейте музиката на маестрото, там където е създадена” и „Йозеф Хайдн - живот за музиката”.
Едната оферта включва 3 дни из Виена и Бургенланд, с класически концерт в оранжерията на двореца Шьонбрун, а другата - освен споменатото посещение в къщата-музей във Виена, още и специален обяд с 4 блюда „Хайдн” в ресторанта „Хайднброй” в Айзенщадт. Също и посещение в родния дом на Хайдн в Рорау, както и подарък - бутилка австрийско червено вино…

7 декември
Феликс Менделсон – Бартолди
Съвременниците му го наричат „истински ренесансов човек”, което означава талантлив артист и изискан ценител на литературата и философията. Негов дядо е „еврейският Сократ” Мозес Менделсон.
За пръв път прочутият сватбен марш прозвучава извън „Сън в лятна нощ” на 2 юни 1847 г. при венчаването на Дороти Карю и Том Даниел в църквата „Св. Петър” в Тивертън, Великобритания. Истинска популярност придобива, след като на 25 януари 1858 г. звучи на церемонията по встъпване в брак на принцеса Виктория и Фридрих III.
Годината на Менделсон се отбеляза подобаващо в цяла Германия, като акцентът беше в Лайпциг с изложбата “Лайпцигският Менделсон” в Музея за градска история, с обиколки на града и разходки по стъпките на великия музикант…

понеделник, от 16.30 часа

По публикацията работи: Елена Хубанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05

Операта "Лястовичката" от Пучини в директно излъчване от Метрополитън опера

Създадена в късния творчески период на италианския композитор Джакомо Пучини, операта "Лястовичката" все още трудно намира път към голямата сцена. Поръчана от Виена, първоначално като оперета, тази рядко поставяна творба интригува с яркия мелодичен талант на автора си и изобилието от модерни за времето танци. Постановката, която излъчваме тази..

публикувано на 20.04.24 в 07:50

Пианофорте: зад кулисите на Международния конкурс за пианисти "Шопен"

Документалният филм "Пианофорте" е интимен портрет на пианистите, участващи в легендарния Международен конкурс "Шопен". Лентата е едновременно свидетелство за силата на забележителната музика и съзряването на младите изпълнители, които се ориентират в трудностите на съревнованието, интензивните репетиции, новите приятелства, многото драма и още..

публикувано на 19.04.24 в 08:20

Музикалният театър пита "Здравей! Как си, приятелю?"

Дългоочаквана и вълнуваща приятелска среща в една морска лятна вечер събира вечните архетипни герои, за да разкажат чрез музика, танц и много игра за сладко-горчивото в живота. За първата, но и за старата любов, за възходите, но и за паденията, за прошката, но и за обидата, за разделите и за събиранията, но най- вече за едно вечно и искрено..

публикувано на 17.04.24 в 12:25