Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Захари Карабашлиев е осмият носител на наградата за съвременна българска проза "Хеликон"

\r\nЗахари Карабашлиев - най-нашумелият през последните няколко години български писател, живеещ в чужбина
Снимка: БГНЕС
Тази година журито трябваше да прочете 131 книги: романи, сборници с разкази и новели, мемоари и биографии, излезли през годината. Номинирани бяха 12 книги, според 4-те годишни сезона. “Кратка история на самолета” от Захари Карабашлиев стана новият носител на наградата за съвременна българска художествена проза “Хеликон” 2009.
Поетът и литературен критик Йордан Евтимов – член на журито, мотивира в "Артефир" избора на наградения така:
“Захари Карабашлиев изгря като свръх нова звезда преди 2 години и вече печели награди. Той вече има и наградата “Хеликон” за “18% сиво” на читателите. Общо взето се конкурират писатели от почти едно поколение.
“Кратка история на самолета" спечели с 3 на 2 гласа, което показва високото ниво на конкуренция. Аз мисля, че литературата ни е в абсолютен подем. Това са изключителни стилисти. "Кратка история...” беше избор не само на журито, а и на читателите. Тази книга разказва човешки истории със скрита литературна култура. Няма гримасничене, хвалипръцковщина, няма външни ефекти. Захари не “моднее”, но е модерен разказвач. Топлотата се разпознава от хората и нашето жури се съгласи с една оценка, която читателите вече са дали и за двете му книги. От “История на самолета...” са продадени 2 хиляди бройки, а “18% сиво” вече е стигнала 5-хиляден тираж. За заглавия на български автор това е много! В случая журито се съгласи с читателите. Захари е един от най-добрите стилисти сред съвременните писатели. Неговата проза е много поетична. Всъщност Захари Карабашлиев е един от поетите в българската проза.”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Скулпторът Деян Боев представя "Малко място" в Габрово

"Малко място" е концептуална изложба на д-р Деян Боев, скулптор и преподавател в Националната гимназия за приложни изкуства "Тревненска школа". "Малко място" се вглежда в личните, вътрешните духовни тенденции и изследвания на автора. Изложбата показва специфичен начин на моделиране, вдъхновен от природните форми. Кураторският текст я представя..

публикувано на 28.03.24 в 08:10

Елена Алекова представя "Късчета от Рая"

Елена Алекова е приятел на добрите думи. Учи ги от дете. Първо запаметява дочутите от ехото на Родопа планина, после добавя нови, от строгите учители в основната и средната образователна степен, от преподавателите в университета, от срещите със забележителни литературоведи, по време на обучението си в Литературния институт в Москва и така до днес...

публикувано на 27.03.24 в 17:45

Празнуваме Международния ден на театъра

Днес потребността от сценични изкуства е много голяма. Като живо изкуство, театърът влиза в директен контакт със своята аудитория и това е от изключително значение във времена на свърхтехнологии. "Театърът е и изкуство, чрез което хората осмислят механизмите на тоталитаризма, изключително важно негово свойство в бурни времена като днешните...

публикувано на 27.03.24 в 16:05

"Духът на поета" и кошмарът на съвестта

С премиера ще посрещне публиката си тази вечер Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе. Пиесата е "Духът на поета" от Стефан Цанев, която се играе с голям успех в Народния театър "Иван Вазов" вече повече от 10 години. Сега нов сценичен живот ѝ дава на русенска сцена режисьорът Ивайло Ненов. Така екипът на Русенския театър избра да отпразнува..

публикувано на 27.03.24 в 13:00

Георги Тошев с премиера на "Appassionata" в София

На 27 март 2024 г. в столичното кино "Одеон" от 19.30 ч., в рамките на 28-ия Международен София филм фест, ще бъде представен документалният филм "Appassionata" на Георги Тошев, посветен на австрийската пианистка от български произход Донка Ангъчева. Оператор е Борис Пинтев. Монтажист и режисьор на филма е Калояна Климентова. Документалната лента..

публикувано на 27.03.24 в 12:28