Живата легенда на световната литература. Професор по литература в университета „Бен Гурион” и носител на много авторитетни отличия. Името му е неизменно сред номинираните за наградите „Букър” и „Нобел”. С последната се размина на косъм тази година…
През изминалата седмица се случи нещо паметно в моя живот: бях на две срещи с писателя Амос Оз. На живо, в София, в БТА и в НДК.
От първата среща си тръгнах с книга и автограф. От втората - с една чаена лъжичка за спомен. Впрочем, чаена лъжичка имаше за всеки, дошъл да си общува с Амос Оз в зала 6 на НДК. Израелският писател гостува за първи път в България на тазгодишния Международен панаир на книгата. Поканата бе на издателство „Милениум”, благодарение на което на българския пазар ги има книгите му: „История за любов и мрак”, „Черната кутия”, „Познание за жена” и „Как да излекуваме фанатик”. И, разбира се, последният роман на Амос Оз - „Животът и смъртта в рими”, чиято премиера бе в НДК.
Който е гледал документалния филм на Тома Томов „Разказвачът и тъмнината”, посветен на писателя, вероятно ще ме разбере.
Може би трябва да кажа най-напред за чаената лъжичка, която всеки от нас получи за спомен от тази среща. Заедно с лъжичката имаше и послание на писателя, което грижливо прибрах, за да ви го предам:
„Ето каква е моята идея за Ордена на чаената лъжичка. Според мен, ако човек стане свидетел на голямо бедствие, да кажем, пожар, пред себе си има три принципни възможности. Първата: бягайте надалече, колкото се може по-бързо, и оставете бавните да изгорят.
Втората: напишете гневно писмо до главния редактор на вашия вестник и настоявайте отговорните за пожара хора да бъдат незабавно уволнени.
Третата: донесете кофа с вода и я излейте върху пламъците; ако не намерите кофа, вземете чаша, ако нямате чаша, използвайте чаена лъжичка - чаени лъжички има навсякъде. Да, знам, чаената лъжичка е малка, а пожарът - огромен, но ние сме милиони и всеки разполага с чаена лъжичка. Призовавам хората, които споделят мнението ми, да не бягат, нито да пишат писма; по-добре да действат, макар и с чаена лъжичка, да тръгнат по улиците с малка чаена лъжичка на ревера, за да се разпознаваме, да знаем, че сме заедно, в едно братство, в един орден, наречен Ордена на чаената лъжичка.
Такава е моята философия накратко - или, ако щете, в чаена лъжичка”.
Амос Оз
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Филмът "Господин Азнавур" проследява живота на Шарл Азнавур от първите му стъпки на музикалната сцена през 50-те години на миналия век до световната му слава. Той пресъздава стремежа към признание на един целеустремен творец, като подчертава уникалната му способност да улавя същността на парижкия живот в песните си. Всяка песен обрисува отделна..
Самостоятелна изложба живопис под този наслов откри на рождения си ден 9 декември художничката Златка Пентова. Изложбата е подредена в галерията за съвременно абстрактно изкуство A cube contemporary до 11 януари 2025 г. Златка Декова-Пентова завършва Художествената гимназия в София и Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" –..
В новата си книга Владко Панайотов поднася на читателя една своеобразна "Корона от превратности". Собственият му житейски опит е низ от странни, случайни, но и предизвикани събития, в които той е ту главен участник, ту наблюдател. Владко Панайотов отваря прозореца към една отминала епоха. "Тази книга е еклектична като структура, но хармонична като..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via Павел Веснаков), Георги Господинов, Елка Димитрова, Йордан Ефтимов, Красимир Димовски, Любомир Русанов, Мая Дългъчева и Цанко Лалев, заедно с Антон Баев – инициатор на поетичната среща под наслов..
"Следвайки пейзажа. Стъпки във времето – поколения" е изложба, в която за първи път от близо 30 години се представят произведения на проф. Добри Добрев. В..
"Не те е срам" – не това не е упрек, а новата песен на младите изпълнители от бандата Bropunzel с вокал Константин Вълков и Деница Петрова с псевдоним..
Излезе "Черната книга на правителственото разхищение в България", която за пореден път разкрива примери за неефективно и непрозрачно изразходване на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg