Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във ""Врата към Европа" продължаваме разговора за българската култура: Оцеляване или развитие или как се справяме с културата на бедността

Втората част на разговора по тази важна тема ще посветим на музиката и авторските права. Важни сфери, особено наблюдавани от европейските ни партньори. В дебата ще участват Ценко Минкин, който оглавява Управителния съвет на „Музикаутор” и самият той, известен наш композитор и един потомствен музикант в лицето на Влади Владигеров. Какво е нивото на българските оркестри и това на Софийската филхармония? Как се отразява на музикалното ни развитие кризата? Важен дебат за една елитарна сфера като класическата музика, с която България е известна в Европа и света. Дали не са вече извън България най-талантливите ни инструменталисти, певци и диригенти? И как са защитени авторските права на композиторите и музикантите?
В края на предаването ще търсим връзка с Мартин Румер, генерален секретар на Европейския комитет за образование, който е гост на София. В разговора с него ще се опитаме да защитим европейската теза, че кризата се преодолява с инвестиции в образование, в защита на стойностните сфери за цивилизацията ни.
По публикацията работи: доц. д-р Мирослава Кортенска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30