Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В „Артефир”: Филмовото събитие на 2009 година

Важният филм за състоянието на киното и за интерпретациите на колизиите днес е филмът на Ларс фон Трир „Антихрист”. Изборът от руското кино е „Сантиментално завръщане в родината”, посветен на ЙосифБродски.
Безспорният фаворит за 2009 г. сред българските филми е „Източни пиеси” на Камен Калев, защото изтръгва дълбока и искрена емоция, защото дава шанс на ново поколение в киното, на актьори, които „изгарят” в кадъра, защото е в посока на личностното кино и на независимостта, да направиш това, което вълнува лично тебе и да докажеш, че не си сам на тази планета.
През 2009 г. българското кино изживя много щастливи мигове на световните фестивали и получи куп награди. Това се случва във всички жанрове: в документалното - „Коридор № 8” на Борис Десподов и „Иван Кирков – да се спасиш в спомена” на Атанас Киряков, „Ана Блуме” в анимацията.
За нашата държава българското кино явно продължава да не е важно. Защото точно преди да бъдем смразени от студа, ни смрази драстичното намаляване на филмовата субсидия. Оправданието е, че България е в криза, но кой може да обясни къде са парите за кино, след като бюджетът на Финансовото министерство не е променен?
По тези проблеми водещата Ивайла Александрова разговаря в „Артефир” с кинокритичките Геновева Димитрова и Петя Александрова, с режисьорите Станимир Трифонов, Костадин Бонев, Камен Калев и Любомир Младенов.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотографска изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти

"Небеса" (The Heavens) е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики, на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти. В продължение на повече от две години двамата посещават тринайсет офшорни центъра, олицетворение на укриване на данъци,..

публикувано на 16.04.24 в 17:29

Потопените български села в артистичен проект

Изложбата "Изгубени под водата" прави артистично изследване на емоцията и спомена за потопените български села по времето на социализма, които са изселени заради масираното строителство на язовири.  Създателките на проекта Ралица Каменова и Стела Бизева разказват, че едно от потопените села е част от тяхната семейна история и така се заражда..

публикувано на 16.04.24 в 17:15

България представя тревожна артинсталация на Венецианското биенале 2024 г.

STIR е многократно награждавана глобална медийна къща и кураторска агенция. Това е разностранна организация с дигитални и физически платформи, която е основана през 2014 г., за да раздвижи творческата мисъл, практиката, дискурса и индустрията, като същевременно насърчава, разпространява и насърчава творчеството и иновациите в областта на дизайна,..

публикувано на 16.04.24 в 16:00
Силвия Атипова

Силвия Атипова: От петък до неделя пиша книга, а от понеделник се занимавам с политика

Един глас, който заслужава да бъде чут – този на Силвия Атипова , която е писателка, граждански активист и общественик. Атипова гостува в "Нашият ден", за да говори за писането, политиката и темите, които вълнуват Белгия, където тя живее, и България. Атипова споделя, че детската ѝ мечта е била да пише книги, но професионалното развитие я..

публикувано на 16.04.24 в 10:35

Ден на българската Конституция и професионален празник на юриста

На днешната дата (16 април) през 1879 година Учредителното събрание гласува и приема Търновската конституция. Днес отбелязваме Деня на българската Конституция и професионалния празник на юриста. По този повод в "Нашият ден" гостува Емил Дечев , бивш зам.-министър на правосъдието, за да говори за промените в Конституцията, съдебната реформа,..

публикувано на 16.04.24 в 10:30