Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По пътеките на петмеза и шествията с късметлийските прасенца или за Антоновден в България и Италия

\r\nФрагмент от картината на Йеронимус Бош "Изкушенията на Св. Антоний"
Снимка: Архив
Според легендите Св. Антоний е по-малкият от своя брат-близнак Св. Атанасий, двамата били ковачи-железари и владеели тайните на огъня. Фолклорните предания гласят, че тъкмо на Св. Антоний изобретил първите ковашки клещи, за да извади горещото желязо от пламъците.
Църковният календар сочи, че светците не са братя. Освен това Св. Антоний е значително по-възрастният от двамата, за което свидетелства житието му, написано именно от Св. Атанасий Велики.
В едно, обаче, и народната митология, и църковните канони са единодушни: тези светци притежават огромно обаяние. Празниците им се наричат „сладки и медени”. Вярвало се, че на Антоновден болестите се събират, за да тръгнат от Атанасовден по хората. А те, от своя страна, гледат да ги умилостивят с пресни питки, намазани с петмез или мед.
На Среди зима предците ни не работели. Любопитно е, че по време и на двата празника е забранено да се ядат боб, царевица и свинско месо: да не се разсърдят чумата, шарката, синята пъпка…
Традицията в Италия добавя и херпеса, наричан „болестта на Св. Антоний”, заради лечебната сила на светеца и още много други негови умения. Затова италианците свързват 17 януари с вярванията си за добра сполука. Те провеждат късметлийски шествия – в чест на Св. Антоний и на неизменно съпровождащото го прасенце. Мотивът е традиционен за италианската иконография, макар това домашно животно да е обект на всевъзможни вярвания и табута в различните религии. На Апенините се разказва, че тъкмо прасенцето помогнало на светеца да надхитри дяволите в Ада и Св. Антоний да вземе огъня, за да го даде на хората.
За празника се приготвят специални сладкиши: Сангуиначо, Фрителле и др.
Още за Деня на Св. Антоний в Италия разказва Ецио Пераро, културен аташе и директор на Италианския културен институт у нас.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30