Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В „Радиоенциклопедия” всяка сряда през февруари – поредицата „Личности отблизо”: Вера Недкова

На снимката: картини на художничката Вера Недкова.
Снимка: Архив
23 февруари
Вера Недкова се ражда през 1908 г. в Скопие, тъй като баща й Тодор Недков е там на дипломатическа работа. С всеки негов мандат семейството се мести в Битоля, Одрин, Солун, Будапеща, Берн, Букурещ, Виена. Вера Недкова учи френски, немски, английски, румънски, италиански… Съдбата я среща с Малер, Рихард Щраус, Зигмунд Фройд, Стефан Цвайг, с художниците Климт, Кокошка, Грок…
На 25 години е първата й самостоятелна изложба във Виена. На другата година е българският й дебют в София, след още 3 години участва на Световното изложение в Париж.
Как преминава животът на тази изключителна художничка? Защо за нея и врагове, и приятели са единодушни: това е последният аристократ на българското изобразително изкуство! Днес нейни картини има в галериите на Виена, Лондон, Флоренция, Париж, Атина, Санта Круз. На пръв поглед животът й е увенчан с признание. Тя е обявена за Народен художник, Герой на социалистическия труд, носител е на наградата за живопис на името на Владимир Димитров-Майстора.
Казват, че само на истински големите е отредено да се борят с перипетии, непреодолими за останалите. В биографията на талантливата художничка има период, когато цели 16 години нейни картини не са допускани до българска изложба.
Вера Недкова рисува нощем. През деня си изкарва хляба като реставратор на икони. Неин е първият акварел на прочутата керамична икона от Преслав на Св. Теодор. Прекарва дните си в почти монашеско уединение, реставрирайки стенописи в Ивановските скални църкви.

сряда, от 16.00 часа


16 февруари
поредица „Личности отблизо”: Иван Лазаров

9 февруари
поредица „Личности отблизо”: Петко и Пенчо Славейкови

2 февруари
поредица „Личности отблизо”: Иван Вазов
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Светослав Георгиев

Доц. Светослав Георгиев: Животът ни като цивилизация зависи от геологията

Геологическият институт е създаден с указ от 11 февруари 1947 г., с който Българската академия на науките и изкуствата е преобразувана в Българска академия на науките. Той е един от първите институти, сформирани с помощта на материалната база и личния състав на Геологическия и Минерало-петрографския отдел на Природонаучния музей. Пръв научен..

публикувано на 19.04.24 в 10:00
Проф. Веселин Дафов

В търсене на идеите и хората, които променят света

Първи пилотен Национален фестивал "Идеите, които променят света" организира Националният университетски център за творчество и иновации (НУЦТИ) към Софийския университет. Поканени за участие са деца и ученици от предучилищна възраст до последния гимназиален клас. Своите идеи за решаване на реални проблеми или оригинален поглед върху най-важните..

публикувано на 19.04.24 в 09:35

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25