Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "Запазена марка Радиотеатър" - "Михал Мишкоед" от Сава Доброплодни или „Зех тъ, Радке, зех тъ!”

Преследва ме странното чувство, че онова дребнаво, затворено и заблатено време, в което живяхме - тоталитаризмът, раждаше въпреки всичко духовни аристократи, колоси на българската култура и изкуство. Понякога дори ми е жал за съвременните млади, техният елит се измерва по сантиметрите силикон или по гигабайтовете памет в лаптопа. Вероятно някога, когато отмине тази вълна, ще се обърнем отново към истинските творци, населявали и новото време, и новия век. Но сега да поговорим за онези, които добиха известност в далечните 70 години на по-миналия век..
Сава Доброплодни създава „Михал Мишкоед” набързо като нагажда за целта гръцка преводна пиеса. Доброплодни я побългарява и създава шедьовър. Така се потвърждава максимата, че гениалните творби често са плод на случайност.
Режисьорът Методи Андонов обаче пристъпва към постановката на същата пиеса напълно наясно с неувяхващия й хумор и за жалост, още по-наясно със закостенелостта, пословичната завистливост и още по-пословичното подлизурство на тогавашните нрави.
Да не говорим, че ролята на глупавия богаташ Михал, когото всички лъжат и грабят, ласкаейки суетата му, сякаш е писана за неповторимия и незабравим Георги Парцалев.
Методи Андонов беше един от култовите творци на нашето време. Ние, студентите от ВИТИЗ, сега НАТФИЗ, десетки пъти гледахме неговите постановки „Суматоха”, „Смъртта на Тарелкин”, „Старчето и стрелата” и „Михал Мишкоед”, насядали по стълбите в салона на Сатирата. Методи беше блестящ творец, своенравен и затворен, подчиняващ се на свои вътрешни закони. Той издигна Сатиричния театър до неповторими висоти. А Михал Мишкоед остана може би най-ярката роля на Георги Парцалев.
В радиопостановката на „Михал Мишкоед” ще чуете и гласовете на Невена Коканова, кинобогинята на онова време, на Иван Андонов, на Стоянка Мутафова и на Георги Калоянчев, все суперзвезди, запазили силното си присъствие и до днес.

петък, 29 януари, от 23.00 часа
По публикацията работи: Майя Динева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътеводител из римския свят от Марк Сидоний Фалкс и Джери Тонър

"Обиколете Римската империя в нейния разцвет с Марк Сидоний Фалкс и неговия придружител, не особено изтънчения брит, д-р Джери Тонър", приканват издателите на книгата "Голямата обиколка на Римската империя".  Изглежда, че авторите са двама, но всъщност е един в две роли. Д-р Джери Тонър, който е ръководител на Катедрата по класическа филология и..

публикувано на 29.03.24 в 13:29

24 часа театър – събитие за истински ценители!

Наближаването на Международния ден на театъра е идеален повод за начало на театралният маратон на "Алма Алтер". От сутринта на 30-и март до сутринта на 31-ви март  театърът ще бъде дом на любители на театъра, готови да се потопят в света на театралното изкуство и да преживеят неповторими емоции. Разговорът в "Нашият ден" с Мариела Димитрова ,..

обновено на 29.03.24 в 10:44

Поетичен спектакъл в чест на Иван Радоев

ДКТ "Иван Радоев" - Плевен представя на 30 март поетичния пърформанс "Един бял лист" по стихотворения на големия български поет и драматург Иван Радоев. Така ще отбележи 97 години от рождението му.  Спектакълът е по идея на Калоян Радоев, внук на поета, а режисурата е на Йордан Славейков. Участват: Иван Радоев-син, Антъни Пенев, Димитър Николов,..

публикувано на 29.03.24 в 10:40

Пианистът Виктор Костов: Вълнението е това, което остава скрито за публиката

В Световния ден на пианото в рубриката "Темите на деня" гостува талантливия млад пианист  Виктор Костов . Преди дни в зала "България" се случи един незабравим музикален спектакъл, който остави всички присъстващи изцяло пленени от виртуозното изпълнение на вълнуващи мелодии. Концертът, озаглавен "Магията на вариациите", представи изключителни..

обновено на 29.03.24 в 10:31
проф. Милена Братоева, д-р Мона Каушик, Лора Хаджийска, Георги Стаменов и Стефани Николова

Може ли изучаването на хинди да бъде и преживяване?

На Световния ден на езика хинди в предаването за култура, коментари и анализ "Какво се случва" гостуваха преподаватели и студенти от специалност Индология в Центъра за източни езици и култури към СУ "Свети Климент Охридски", катедра Класически изток. Хинди е един от най-разпространените езици в света и основният език в северните и централните..

публикувано на 29.03.24 в 09:55