Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Светът през книгите”: Румен Леонидов разговаря с Достена Лаверн за експертите на прехода

Как феноменът „мозъчен център” се внедри и функционира в български условия? Как ескпертите от „мозъчните центрове” на българския преход станаха жертва на глобалните мрежи и идеи за демократизация, свободен пазар и гражданско общество?
Защо преходът към демокрация не присъедини България към западната модерност и не създаде либерални институции и свободна критическа публичност?
Каква е съдбата на институциите, произвеждащи интелектуална автономия в България?
Защо преходът към демокрация в източните страни изпревари „неолибералния преход” във Франция и други европейски държави?
Това е първото по рода си дълбинно антропологично описание и анализ на средите на think tanks както за България, така и за Европа. Трудът на Достена Лаверн предизвика жив интерес сред изследователските среди в САЩ и Франция, където тя изнася лекции и води семинари по темата.
Родена в Пловдив през 1974, авторката завършва с отличие средното си образование в Националната гимназия за древни езици и култури в София, а след това и американски колеж „Гладстоун” в Портланд, САЩ. След това следва академични изследвания по социални науки в Париж и става магистър по съвременна история и доктор по политическа антропология. Лаверн живее в Страсбург и работи като журналист в списанието за култура на френския всекидневник „Ле Дерниер Нувел д’Алзас”. Президент е на Националния Делфийски комитет във Франция, програмен директор на няколко международни програми и фестивали за литература като „Литературен достъп” в Гърция, „Кавафия” в Египет, „Път на Изток” в Словакия, „Страсбургски срещи” и т. н. Автор на поетични стихосбирки, есета, критика, научни статии, литературни и философски преводи.

понеделник, 20 септември от 17.00 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10