Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За културните акценти в периода на Унгарското председателство

Н. Пр. Юдит Ланг, извънреден и пълномощен посланик на Унгария.
Снимка: БГНЕС
От началото на годината Унгария пое официално ротационното председателство на Европейския съюз. Още в първите дни на януари този акт бе отбелязан с интересно културно събитие. Държавният културен институт към министъра на външните работи и посолството на Унгарската република в София, представиха в галерия „Мисията” на ДКИ, изложбата „Поглед към Унгария”. Сполучлив опит да се разкаже много за историята на страната, събрана в ограничен брой фотографии. На специално място в експозицията присъстват и образци на живописта, свързани с имената на Михай Мункачи и Бертaлан Секели.
„Унгария последна поема председателството на ЕС като член от общото трио с Испания и Белгия. То е първото, което започна дейността си след влизането в сила на Лисабонския договор. И е съвсем логично нашата амбиция да е насочена към усилията за една „Силна Европа”, което сме приели и за наше мото. Или както вече подчертах - да направим Европа на гражданите. А какво е Европа без нейната култура... - споделя Юдит Ланг. – Така че освен приоритетите, като присъединяването на България и Румъния към Шенген, изработването на общи енергийни политики и енергийни пазари, които да извадят съюза от кризата, ще работим и върху развитието на европейската платформа срещу бедността, която включва интегрирането на ромското население и преодоляването на бедността сред децата. А това също е въпрос и от културен аспект.”
Н. Пр. Юдит Ланг тази събота ще бъде наш гост в предаването „Европейски паралели – за музея, за галерията”. Ще разговаряме за културните акценти в периода на Унгарското председателство, за ролята на музея ,за опазването на европейското културноисторическо наследство.
Н.Пр. Юдит Ланг е извънреден и пълномощен посланик на Унгария у нас от юни 2008 г. Предишният й пост е на заместник-ръководител на мисията на Унгария в Братислава. Родена е в Луценец. Завършила е Философския факултет на Университета на науките „Еотвош Лоранд“ и журналистическа школа. Работила е и в Унгарската телеграфна агенция, била е кореспондент в Прага.

събота, 22 януари, от 15.00 часа
По публикацията работи: Божидар Любенов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Рахнев

"Странично осветление" – монолог на актьора Юрий Рахнев

Книгата "Странично осветление" от актьора Юрий Рахнев е яростен монолог на един фоторепортер, градски човек, тръгнал по следите на заплатената история. Юрий Рахнев е роден в Бургас. Изучавал е социологически и културологични теории в Бристолския университет. Работил е като фотожурналист, участвал е в игрални филми, сериали и телевизионни..

публикувано на 16.04.24 в 18:54

Фотографска изложба на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти

"Небеса" (The Heavens) е мащабен артистичен проект с критичен поглед към офшорните зони, който съчетава дългосрочно журналистическо разследване, фотография, финансови анализи и инфографики, на Паоло Уудс и Габриеле Галимберти. В продължение на повече от две години двамата посещават тринайсет офшорни центъра, олицетворение на укриване на данъци,..

публикувано на 16.04.24 в 17:29

Потопените български села в артистичен проект

Изложбата "Изгубени под водата" прави артистично изследване на емоцията и спомена за потопените български села по времето на социализма, които са изселени заради масираното строителство на язовири.  Създателките на проекта Ралица Каменова и Стела Бизева разказват, че едно от потопените села е част от тяхната семейна история и така се заражда..

публикувано на 16.04.24 в 17:15

България представя тревожна артинсталация на Венецианското биенале 2024 г.

STIR е многократно награждавана глобална медийна къща и кураторска агенция. Това е разностранна организация с дигитални и физически платформи, която е основана през 2014 г., за да раздвижи творческата мисъл, практиката, дискурса и индустрията, като същевременно насърчава, разпространява и насърчава творчеството и иновациите в областта на дизайна,..

публикувано на 16.04.24 в 16:00
Силвия Атипова

Силвия Атипова: От петък до неделя пиша книга, а от понеделник се занимавам с политика

Един глас, който заслужава да бъде чут – този на Силвия Атипова , която е писателка, граждански активист и общественик. Атипова гостува в "Нашият ден", за да говори за писането, политиката и темите, които вълнуват Белгия, където тя живее, и България. Атипова споделя, че детската ѝ мечта е била да пише книги, но професионалното развитие я..

публикувано на 16.04.24 в 10:35